A Kárpát-medence egyik legjelentősebb középkori épülete, Kolozsvár és Erdély katolikus vallási életének központja a Szent Mihály-templom. Az Értékek útján című sorozat ötödik epizódja a gótikus épület felújítását mutatta be.
Márton Judit műemlékvédő szakmérnök, a templom felújításának szakmai felügyelője elmondta,
több helyen volt szükség sürgős felújításra az 1960-as években, amit az is megerősített, hogy egy, a téren tartott koncert okozta rezgések miatt a boltozatról levált egy vakolatréteg.
A felújítás a tudás átadásáról is szólt, hiszen tapasztalt kőrestaurátorok fiatalokat vontak be a munkába, és idősebb ácsmesterek dolgoztak együtt fiaikkal – mesélte a szakember.
„Egy épület legsérülékenyebb része a padlástere, a tetőszerkezete, ritka, hogy megmarad épségben a középkori felépítmény. Sajnos ez a templom – a város nagyobb részével együtt – a történelem során többször leégett, az eredeti tetőszerkezet elpusztult. A mostani a 18-19. századi építkezések emlékét őrzik”
– mondta Lupescu Radu művészettörténész, Erdély középkori építészetének kutatója a templom padlásterében állva, így megmutatva a templom látogatók számára ritkán megtekinthető részét. További érdekességként elárulta, eredetileg két tornyot terveztek a templomhoz, de végül csak az egyik, az észak-nyugati épület meg.
„A 18. században állítólag egy földrengés miatt ez is olyan súlyosan megsérült, hogy vissza kellett bontani. A század közepétől a templom torony nélkül állt, amely komoly gondot jelentett a harangok elhelyezése és használata szempontjából. Körülbelül száz évvel később, a 19. század közepén indult meg az a kezdeményezés, amelynek következtében elkészült a neogótikus torony.”
Kapcsolódó tartalom
Vihar pusztította el az első, több száz éves székelykaput
Évszázados, világszinten egyedülálló népszokást őriznek az erdélyi Siklódon
Értékek útján – A korondi legenda, Józsa János
A hirado.hu Erdély titokzatos zegzugait, meghitt tájait bemutató Értékek útján című videósorozatának legújabb, Szent Mihály-temploma című epizódja a hirado.hu weboldalán és YouTube-csatornáján tekinthető meg.
Kiemelt kép: Szent Mihály-templom (Fotó: hirado.hu/Horváth Péter Gyula)