Koszorúk sorakoztak a néhai diplomata, felfedező, író, Törökország kutató Vámbéry Ármin felújított, és most átadott síremlékénél a Fiumei Úti Sírkertben. A helyszínen emlékezett meg többek között Hoppál Péter kormánybiztos Gülsen Karanis, a Törökország budapesti nagykövete, és Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója. Az esemény apropója, hogy most ért félidejéhez a december 18-án indult Magyar-Török Kulturális Évad programsorozat.
„Azokra a magyar kiválóságokra emlékezünk ma, akik kivívták a török nép megbecsülését, tiszteletét és szeretetét” – erről beszélt Hoppál Péter.
Hoppál Péter kormánybiztos beszédében azokra is emlékezett, akik a múltban sokat tettek a magyar török kapcsolatok elősegítése érdekében. Hangsúlyozta:
„Magyarországon a 19. században a magyar nép történetét, és nyelve eredetét vizsgáló tudományos kutatások megindulásával párhuzamosan a turkológia, a törökségtudomány egyfajta nemzeti tudománnyá vált. Nem véletlen, hogy a világ egyik első turkulógiai tanszéke az akkori pesti egyetemen (ma Elte) Vámbéry Ármin vezetésével nyílhatott meg 1874-ben.”
Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója arról beszélt, hogy a programsorozat célja lényegében ugyanaz, amin Vámbéry Ármin is dolgozott sok-sok éven keresztül.
„Kétszáz évvel Vámbéry Ármin utazásait követően a magyar-török közös kulturális évadnak is az ő küldetéséhez hasonló a célja. Megismertetni egymással a két kultúrát. Megtalálni azon kapcsolódási pontokat, amelyek a múltban összekötöttek bennünket, és amelyek a jövőben is a két nemzet közötti együttműködést erősíthetik” – fogalmazott Móczár Gábor.
Fél év alatt itthon és Törökországban is rengeteg olyan program valósult meg a kulturális évad keretein belül, amik igyekeztek a két kultúrát közelebb hozni egymáshoz. A két ország azt vállalta, hogy 100-100 programot rendeznek meg. December 18-a ugyanis emlékezetes nap a magyar-török kapcsolatok tekintetében.
2023-ban, amikor elindult a magyar-török kulturális programsorozat, centenáriumot is ünnepelt a két ország: akkor volt kereken száz éve, hogy az új török köztársaság, és a magyar királyság barátsági szerződést, azaz diplomáciai együttműködést kötött egymással.
Magyarul köszöntötte a vendégeket a török köztársaság budapesti nagykövete a programsorozat félideje alkalmából rendezett eseményen. Gülsen Karanis arról beszélt, hogy már most 70 program valósult meg a százból, és folyamatosan jelentkeznek az újabb és újabb művészek előadók, hogy bemutathassák tudásukat és alkotásaikat az évad keretében.
Kapcsolódó tartalom
„Felemelő élmény megtapasztalni, hogy mindkét állam mennyire komolyan veszi ennek az évadnak kiemelt jellegét, és fontosságát” – erről már a magyar–török kulturális évad előkészítéséért és lebonyolításáért felelős kormánybiztos beszélt. Hoppál Péter hangsúlyozta: Mind Törökországban, mind pedig Magyarországon hatalmas érdeklődés és támogatás kísérte a félidejénél járó kulturális évadot.
A törökországi magyar kulturális évad félidejéig összesen 87 program valósult meg. Gála, fesztiválrészvétel, kiállítás, gyermekprogram, képzőművészeti esemény, workshop, zenei rendezvény, irodalom gasztronómia satöbbi. Csak Törökországban eddig 15 településen 60 helyszínen 71 együttműködő partnerünkkel közösen valósultak meg kulturális produkcióink.
Hoppál Péter kormánybiztos kiemelte: habár 100-100 program megvalósítása volt a cél, olyan sokan szeretnének még becsatlakozni, hogy az évad végére ezt a számot biztosan meg fogja haladni a két ország.