Rendkívül ritka, 2500 éves ezüstpénzre bukkantak a régészek Jeruzsálem. A lelet sokat elárul az ókori Júdea korai fizetőeszközeiről, a tárgy egyike azon maroknyi pénznek, amely az időszámítás előtti 5–6. századból, a perzsa Akhaimenida-ház korából maradt fenn a térségben.
Kapcsolódó tartalom
Az érme egyik különlegessége, hogy kettévágták, valószínűleg azért, hogy egy-egy felét ezüstben kifejezett tömege alapján értékesíthessék.
„Az érme rendkívül ritka, mindössze féltucatnyi ilyen típusú érméhez tartozik, amelyeket az országban végzett régészeti ásatások során találtak” – mondta Robert Kool, az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) numizmatikusa. Mint hozzátette, a korszakban éppen csak elkezdődött a pénzek használata.
A tárgyat és az azt őrző lakóház maradványait a Júdeai-hegységben, egy útépítést megelőzően tárták fel. A környéken valószínűleg az időszámítás előtti 7. században, az első templom idején alapítottak egy települést.
Az épület maradványai között egy szabványosított súlyt is felfedeztek, az ilyen eszközöket drága kereskedelmi áruk, például fűszerek mérésére használták. A lelet megtalálása a korai kereskedelem bizonyítéka. Ebben a periódusban kezdtek el átállni a pénzérmék használatára, korai érméket Izraelen kívül a mai Görögország, Ciprus és Törökország területén vertek. A pénz kettétörése ugyanakkor azt jelzi, hogy az érmehasználat ekkoriban még nem volt általános – olvasható a National Geographic cikkében.
Kapcsolódó tartalom
Eli Escusido, az Izraeli Régészeti Hatóság igazgatója szerint a korai érmék vizuális részletei, feliratai és dátumai a régészeti információk kulcsfontosságú forrását jelentik. „Egy olyan apró tárgyon keresztül, mint egy érme, lehetővé válik az emberi gondolkodási folyamatok nyomon követése, és annak megfigyelése, hogy gazdasági szokásaink évezredeken át nagyrészt változatlanok maradtak” – emelte ki.
(A kiemelt kép forrása: Izraeli Régészeti Hatóság Facebook oldala)