Kilencvenharmadik születésnapját ünnepelné Szabó Gyula, a nemzet színésze. A Kossuth- és kétszeres Jászai Mari-díjas, érdemes és kiváló művész Kunszentmártonban született, 1930. július 15-én.
Generációk nőttek fel Szabó Gyula jellegzetes hangján. Több mint száz részben mondta a történeteket a Magyar népmesék sorozat mesélőjeként. Az ő hangján szólalt meg többek között Frakk kutya, a macskák réme, és Columbo felügyelő is.
Pedig tervei között nem is szerepelt a színészet, ugyanis papnak készült. A család szegénysége miatt korán dolgoznia kellett. Fiatal munkásként az üzemi színjátszó csoportban aratta első sikereit. Innen vették fel elsőre a színművészeti főiskolára, ahol 12 ezer jelentkező közül tűnt ki tehetségével.
75. születésnapjára készült portréban azt mondta, életében mindig a színházé volt a főszerep.
„Elsődleges joga a színháznak van, és talán még most is van. Egyik darab a másik után, címszerep, főszerep, és én nagyon hálás is vagyok érte, mert nagyon sokat tanultam a rádióban, a szinkronban, de főleg a színházban”
– nyilatkozta évekkel ezelőtt Szabó Gyula.
Pályája során játszott többek közt Molnár Ferenc, Shakespeare, Bulgakov, Stendhal, Katona József színműveiben. Emlékezetes alakításai között van Hábetler János, Fejes Endre Rozsdatemető című művében, és Tiborc Katona Bánk bánjában. Az ország zajos színpadi sikerei ellenére mégis a filmekből ismerte meg.
Ő alakította a nyílt szívű Buga Jakab szerepét A Tenkes Kapitánya című sorozatban, amit azóta is rendszeresen ismétel a televízió, és felejthetetlenné tette Józsit, aki úthengert szerzett rezedaszagú kis falujának.
Játszott az Egy pikoló világos, a Vasvirág, a Kölyök, A tizedes meg a többiek, a Kinek a törvénye című filmekben.
Szabó Gyula színművészész első feleségével és kislányaival, Lindával és Tillával otthonukban. (Fotó: Nemzeti Fotótár/Keleti Éva)
Szabó Gyula háromszor volt nős. Első szerelme Kovács Ibi volt, akivel a főiskolán ismerkedett meg. Második felesége Hahn Erzsébet, modell volt, akitől két gyermeke született, Melinda és Attila. A színész közel volt a hatvanhoz, amikor beleszeretett Madarász Pálmába, harmadik feleségébe, akitől Zsófi lánya és Gyula fia is született.
Kétszer tüntették ki Jászai Mari-díjjal, emellett érdemes és kiváló művész címet is kapott. A filmkritikusok díját 1975-ben nyerte el. Sokoldalú művészi pályája elismeréseként 2000-ben Kossuth-díjjal tüntették ki. A Kecskeméti Animációs Filmfesztiválon 2005-ben életműdíjat kapott, szülővárosának 1998-tól volt díszpolgára. 2006-ban a nemzet színészévé választották. 2007-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (polgári tagozata) kitüntetéssel ismerték el.
2008. december 12-én kisebb agyvérzést kapott és tíz napig feküdt kórházban. 2009. október 11-én agyhártyagyulladással szállították kórházba, ahol az intenzív osztályra került. Akkor még felépült, de 2014. április 4-én a betegség legyőzte.