Russ Éva mindössze kétéves volt, amikor először színpadon állt, és már akkor megfogadta, felnőttként a színművészet útján próbál szerencsét. Magának tett ígéretét nemcsak megtartotta, hanem fényes karrierre váltotta: Ruttkai Éva néven Kossuth- és kétszeres Jászai Mari-díjas színésznő vált belőle. Ellentmondásokkal, nagy magasságokkal és mélységekkel tarkított életútját az M5 kulturális csatorna mutatta be a Magyar nők című műsorának legutóbbi epizódjában.
„Már akkoriban is a tehetség és nem feltétlenül a végzettség határozta meg, hogy kiből válhat színész. Ruttkai Éva kislányként Lakner Artúr gyermekszínházában próbálgatta szárnyait, de a háború miatt végül nem járt főiskolára vagy színiakadémiára. Makay Margit magántanítványa lett, tőle sajátította el a mesterség alapjait. A tehetsége születetten megvolt, és a pályája kezdetén elsajátította mindazt a tudást, amely elengedhetetlen egy színművésznek. Életének társa, Latinovits Zoltán tragédiája ehhez is köthető, hogy ő viszont a színészi alakításnak a technikáját nem tanulta meg” – jegyezte meg Sirató Ildikó színház- és irodalomtörténész az M5 Magyar nők című műsorában.
A szakértő hozzátette, Ruttkai Éva mindvégig balesetnek titulálta Latinovits halálát, mert képtelen volt elviselni a gondolatot, hogy szerelme véget vetett életének. A színésznő mindennap emlékeztette magát a veszteségre: párja elvesztése után mindössze tíz évet élt, de addig minden este meggyújtott egy gyufaszálat, végignézte, amint az leég, majd eltette egy befőttes üvegbe.

A Magyar nők sorozat célja, hogy bemutassa azokat az ismert vagy kevésbé ismert magyar történelemformáló nőket, akik hatással voltak korukra és a jövő nemzedékére. A műsor rámutat arra, hogy ezeknek a nőknek melyek a legnagyobb eredményeik, és milyen helyet foglaltak el abban a korban, amikor éltek. Szakértők segítségével megismerhetjük a családi és közösségi életüket egyaránt.
Magyar nők – minden szombaton 18:10-től az M5 műsorán!
A Magyar nők korábbi adásai 60 napig elérhetők a Médiaklikken!