Christian Dior 1905. január 21-én született a normandiai Granville-ben. Gazdag iparos szülei diplomatát szerettek volna belőle faragni, őt azonban kiskorától csak a divat izgatta. Imádott édesanyja maga volt a megtestesült elegancia a kisfiú számára. Öltözködése, kifinomult stílusa sok évvel később Dior ruhatervezői munkásságát is inspirálta
Végül műkereskedő lett, de a nagy gazdasági válság idején már lapoknak készített divatrajzokból, főként kalaptervekből élt. 1938-ban alkalmazta Robert Piguet divatháza, a második világháború idején Dél-Franciaországban a jóval ismertebb Lucien Lelongnak dolgozott.
1946-ban Marcel Boussac textilgyáros egy neves divatház kollekciójának megalkotását akarta rábízni, de a felettébb öntudatos Dior ezt csak saját neve alatt vállalta. Így nyílt meg 1947-ben az első Dior üzlet az Avenue Montaigne 30. szám alatt.
Christian Dior in love with the charm of Provence, the wild beauty of nature and the smells of the region, acquired Château de la Colle Noire in the 1950s. A source of inspiration in the creation of his fragrances.
Learn more https://t.co/1TVHGfeJyK #diorparfums pic.twitter.com/xIGKqvLymw— Dior (@Dior) May 12, 2020
Első bemutatója hatalmas szenzáció lett – fura módon azonban nem a hazai, hanem az amerikai újságírók révén. Sikerének titka az volt, hogy megérezte: a nők a háborús évek merev, férfias vonalai után eleganciára vágynak. Lényegében semmi újat nem csinált, csak jókor és okosan váltott stílust, a takarékos idők után szinte pazarlónak tűntek gazdag ruhakölteményei. A „New Look” keskeny és lekerekített vállakat, hangsúlyozott kebleket, karcsú derekat és hosszú szoknyát jelentett, amiben a nő végre nőnek érezhette magát.
Dior évente újabb és újabb tematikus kollekciókkal rukkolt elő, mint a ceruza – avagy H vonal, A vonal, Y vonal. Terveit kifinomult elegancia, ízlésesség és „chic” jellemezte, sokan nem is tervezőnek, hanem egyenesen művésznek tartották. Alig tíz év alatt ismét divatnagyhatalommá tette Franciaországot, a párizsi divat neki is köszönhetően lett újra fogalom.
A divatdiktátornak az üzlethez is kiváló érzéke volt, már 1947-ben kölnivel rukkolt elő – a Miss Diorral a divatház minden termét befújták, hogy a hölgyek orrában maradjon az illat. Az árukapcsolás mestereként minden kollekciójában egy modellt valamelyik parfümjéről nevezett el. Ami már csak azért is ügyes húzás volt, mert a méregdrága ruhákat kevesen engedhették meg maguknak, míg a szintén nem olcsó, de gyönyörű formatervezett üvegben árusított kölnikhez sokan hozzájuthattak.
Dior és partnere, Jacques Rouet a divatszakmában az elsők között adta koncesszióba termékeit, már 1948-ban kihelyezték a CD emblémával ellátott harisnyák, nyakkendők, parfümök, ruhák és kiegészítők, órák és ékszerek gyártását.
Dior 1953-ban alkalmazta asszisztensként Yves Saint Laurent-t, aki mesterének 1957. október 24-i váratlan halála után átvette a divatház vezetését.
1955-ben Dior teljesen megváltozott. A korábban is félénk, ám kedves, kopaszodó férfi hirtelen haragúvá, mogorvává vált. Míg 1956 karácsonyán egyesével behívta minden alkalmazottját az irodájába, megkérdezte, mit szeretnének karácsonyra, s teljesítette is azokat, addig szilveszterkor rá sem lehetett ismerni. Az év vége felé már egyértelműen mutatkoztak rajta a leépülés jelei.
From his lifelong love of the beauty of flowers to the creative milieu in which he moved, the 1949 documentary ‘Haute-Couture’ directed by Henri A. Lavorel, available https://t.co/ID287M3JD3, sees Monsieur Dior himself offering a valuable insight into his life. #DiorHeritage pic.twitter.com/rDa2iGGUQp
— Dior (@Dior) May 18, 2020
A mester 1957. október 23-án halt meg az olaszországi Montecatiniben szívrohamban, ahol gyógyüdülésen tartózkodott. A hivatalos verzió szerint étkezés közben egy halszálka a torkán akadt, elkezdett fulladozni, és szívrohamot kapott. A Time magazin nekrológja ezzel szemben azt állította, hogy a szívroham egy kártyaparti izgalmai miatt következett be.
Saint Laurent méltó utódnak bizonyult, már első, hatalmas feltűnést keltő kollekciójával bevezette a trapéz ruhát. 1960-ban azonban behívták katonának, a seregben idegösszeomlást kapott, helyére Marc Bohan lépett. 1989-ben Gianfranco Ferre lett a vezető tervező, a funkciót 1996 óta John Galliano tölti be.
A Dior-ház ma már mamutbirodalom, öt világrészre kiterjedő hálózattal.