A Semmelweis Egyetem Médiasarok oldalán olvasható, miszerint a fogyással kapcsolatban sokan kizárólag a testsúlyukat figyelik, holott a testösszetétel – az izom és zsír aránya – ennél sokkal fontosabb. A testtömegindex (BMI) gyors támpontot adhat, de ennél pontosabb képet nyújtanak a testösszetétel-mérő készülékek, amelyek segítenek meghatározni a zsír és izom arányát. A túl magas testzsírszázalék – akár normál BMI mellett is – növelheti az egészségügyi kockázatokat, különösen, ha a zsír főként a hasi tájékon halmozódik fel.
A gyors fogyást ígérő divatdiéták gyakran drasztikus korlátozásokkal járnak, és hosszú távon fenntarthatatlanok.
Az egészséges testsúlycsökkentés heti fél-egy kilogrammos fogyást jelent, amelyet kiegyensúlyozott táplálkozással és rendszeres testmozgással lehet elérni.
A kalóriabevitel csökkentése nem egyenlő az önsanyargatással – a cél, hogy minden szükséges tápanyagot megkapjon a szervezet.
Mozgás nélkül nincs tartós eredmény
A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemelte, hogy a fogyás során elengedhetetlen a fizikai aktivitás növelése. A mozgás nemcsak az energiafelhasználást növeli, hanem segít megőrizni az izomtömeget is, amely a tartós eredmények szempontjából kulcsfontosságú. Napi 10 000 lépés, tempós séta vagy bármilyen rendszeres testmozgás segíthet a kívánt cél elérésében.
A népszerű fogyókúrák gyakran kizárnak bizonyos élelmiszercsoportokat, amelyek hosszú távon hiánybetegségekhez vezethetnek.
Ehelyett érdemes olyan étrendet kialakítani, amely megfelelő arányban tartalmaz fehérjéket, rostokat, vitaminokat és ásványi anyagokat, miközben korlátozza a cukor- és zsírbevitelt. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének ajánlása, az Okostányér segíthet az optimális étrend összeállításában.
Akik súlyos elhízással küzdenek, vagy már kialakult náluk valamilyen anyagcsere-betegség, például cukorbetegség, azok számára az életmódváltás során érdemes szakember segítségét kérni, emelte ki Vékony Blanka dietetikus. A megfelelő támogatás növeli az esélyét annak, hogy az elért eredmények tartósak maradjanak.
Zárásként fontos kiemelni, hogy a tartós és egészséges fogyás nem egy gyorsan letudható projekt, hanem egy hosszú távú életmódváltás eredménye. A fokozatos változtatások, a személyre szabott étrend és a rendszeres mozgás biztosítják a fenntartható eredményeket. A cél nem csupán a karcsúbb alak, hanem az egészségünk megőrzése is – ami a legjobb befektetés a jövőnkre nézve.