Aktuális

Többen megsebesültek Berlinben egy támadásban, Baden-Württembergben markológéppel ámokfutó férfit lőttek le

Szilveszteri kutyavilág – tanácsok a stresszmentes újévhez

| Szerző: Kertész Ákos
A szilveszteri tűzijáték az embereknek legtöbbször örömöt, a kutyáknak azonban komoly stresszt okozhat, ami akár tartós viselkedésváltozáshoz is vezethet. Piller Pálma állatorvos a hirado.hu-nak hangsúlyozta a kutyatréning fontosságát, és hasznos tanácsokat adott, hogyan biztosíthatják a gazdik kedvenceik számára a biztonságot és a trauma nélküli ünneplést.

„A kutyáknál a zajfóbia mértéke eltérő lehet. Vannak olyanok, akiket egyáltalán nem zavar és végig alusszák az egészet, azonban előfordulhat, hogy egy korábbi, zajhoz köthető trauma érte az állatot, aminek következtében agresszívan is felléphet, illetve átmeneti  viselkedésváltozás is bekövetkezhet” – kezdte Piller Pálma állatorvos, majd hozzátette: „Egy kutya nem tudja azt, hogy épp ünnep van, nem tudják mihez kötni a zajokat és ez nagyon ijesztő  lehet számukra.”

„Mindez teljesen független a kutya méretétől, fajától és korától. Megfelelő tréninggel el lehet érni, hogy a kutya ne reagáljon az erős zajokra sem” – mondta, majd példaként említette a rendőrkutyákat, amelyek egyáltalán nem reagálnak a fülük melletti durrogtatásra. „Egy háziállatot  is hozzá lehet szoktatni szakember segítségével a zajokhoz, ami sok idő és energia a gazdi részéről, de abszolút megéri” – tette hozzá.

Piller Pálma szerint jobb szembenézni a problémával, és érdemes már ősz vagy a nyár folyamán felkészülni a tűzijátékszezonra, elvégezni velük egy tréninget, mintsem szorongásban tölteni az ünnepeket.

Az esetleges trauma mellett szilveszterkor nagy veszélyt jelent még, ha a kutya annyira megijed, hogy menekülni akar és egy pici résen keresztül, a kerítésen vagy a nyitott kapun kirohan, és nem jön vissza. Ezért ebben az időszaban vesznek el a legnagyobb számban a kutyák.

Az állatorvos felhívta a figyelmet a működő microchip fontosságára, és tanácsolta a gazda elérhetőségét tartalmazó biléták alkalmazását a nyakörvre.

Megjegyezte, a tűzijáték hangja  maradandó egészségkárosodást nem okoz házi kedvenceink egészségében, inkább a velejáró pszichés stressz a probléma, ami megnyilvánulhat például hasmenésben. A szakorvos kiemelte, általában egyértelműen látható, amikor egy kutya fél: behúzza a farkát, reszket, elbújik és erősen liheg.

„A legjobb az, ha szakemberrel tréningezzük a kutyát, de ha ez nem sikerül, akkor legalább gyógynövényes vagy gyógyszeres nyugtatószerekről érdeklődjünk az állatorvosnál. A feromonos készítmények, egy csendes szoba (pl. fürdőszoba), a tv vagy rádió bekapcsolása, az állat figyelmének elterelése mind-mind segítség, csak semmiképp ne hagyjuk őt egyedül”

– hívta fel a figyelmet.

Hozzátette, ha van a kutyusok között olyan, aki nyugodt, és korábban sem zavarta a tűzijáték, az segítség lehet, mivel a kutyák egymástól és tőlünk, emberektől is átvehetik a bátor, higgadt viselkedést.

Piller Pálma végül kiemelte, az állatorvos elsősorban a tűzijátékot megelőzően tud segíteni, utólag már nehéz a támogatás. „A lényeg, hogy biztosítsuk a nyugodt körülményeket, és rendelkezzünk baj esetére (amennyiben indokolt) állatorvos által felírt nyugtató készítményekkel, és akkor nem fogja nagy trauma érni a kiskedvencünket” – összegezte gondolatait.

Amennyiben bármi kérdése lenne a háziállatával kapcsolatban, az ünnepi időszakban is bármikor online segítséget és tanácsot kérhet egy állatorvostól, a Petwisecare.com oldalon keresztül, melyet Piller Pálma hozott létre.

A kiemelt kép illusztráció. (Forrás: Getty Images)  

Ajánljuk még