Aktuális

Újabb azonosítatlan légi célpont miatt riasztottak Romániában

Kutya baja ne legyen – Ünnepi ételek, amiktől távol kell tartani kedvenceinket

| Szerző: Kertész Ákos
Az ünnepi időszakban a közös vacsorák és a barátokkal, rokonokkal töltött meghitt pillanatok különösen szívmelengetők. Ilyenkor sok hagyományos, finom étel kerül az asztalra, amelyeket mi nagyon szeretünk, azonban veszélyt jelenthetnek háziállataink számára. Dr. Piller Pálma állatorvos a hirado.hu-nak elsősorban a kiskutyákra vonatkozóan elmondta, mely fogásoktól kell távoltartani kiskedvenceinket, emellett hasznos tanácsokat adott arra vonatkozóan, mit tegyünk, ha a háziállatunk számára mérgező ételt fogyaszt el.

Piller Pálma a következők ételeket emelte ki, amelyektől különösen távol kell tartani a kutyákat:

  • Xilittel édesített süteményekből egy falat is erős tüneteket válthat ki
  • A csokoládé már kis mennyiségben is halálos méreg lehet
  • Kakaós süteményben, pontosabban a kakaóban lévő teobromin
  • Mazsola és szőlő
  • A csöves csontok bélelzáródást, bélperforációt eredményezhetnek
  • Nem mérgező, de okozhatnak kellemetlenséget a zsíros, olajos, fűszeres ételek: gyomorrontás, hányás, hasmenés, hasnyálmirigy gyulladás a következmény
@petwisecare Milyen mérgező karácsonyi ételek vannak kutyàk-cicák számára? #allatorvos #nekedbe #karacsony #kutyatiktok ♬ eredeti hang – Állatorvos – Dr. Piller Pálma

Az állatorvos kiemelte, a háziállatunknak mindig a saját eledelét, jutalomfalatait adjuk, és semmiképp se emberi ételt. „Maximum sovány-, például főtt hússal  etessük kutyánkat, de ezek is okozhatnak problémákat, a csirke például allergiás tünetek formájában. Esetleg zöldséggel és gyümölccsel lehet kedveskedni nekik, főleg uborkával vagy répával” – mondta.

Felhívta a figyelmet a sós ételek fogyasztására is. Míg nekünk, embereknek több sóra van szükségünk, az állatoknál jóval kisebb mennyiség is mérgezést okozhat.

„Amennyiben a kiskedvencünk mégis rosszat evett, akkor pár órán belül leggyakoribb tünetként jelentkezni fog a nyáladzás, remegés, hányás, hasmenés” – mondta, majd hosszabb távú következményként megemlítette a vesekárosodást,  aminek feltűnő jele, ha a kutya nem tud rendesen vizeletet üríteni.

„Mérgező ételek fogyasztása után nagy eséllyel lesz valamilyen baja a kutyának, de ha megtudjuk, hogy mérgezőt evett, és két órán belül meghánytatjuk, akkor elkerüljük a nagyobb bajt.

Amennyiben pedig szúrós, szilánkos dolgot evett, tilos hánytatni, mindenképp azonnal állatorvoshoz kell fordulni, ahol műtéti úton oldják meg a problémát” – hangsúlyozta.

Megemlítette, hogy baj esetén kizárólag állatoknak készült gyógyszereket adjunk, mert a nagyobb méretű  humán gyógyszerek, mint a szteroid vagy fájdalomcsillapító kis mértékben is mérgezők: okozhatnak gyomorfekélyt, gyomorvérzést, vesekárosodást, vagy akár véres hányást is

„Nem nagyon van otthoni gyógymód ételmérgezésre, azonban fontos otthon tartani elsősegélydobozt, amiben van olló, kullancscsipesz, kutyáknak szánt gyógyszerek, lázmérő stb.” – mondta.

Piller Pálma kiemelte, az ünnepi időszakban kétszer több bejelentés érkezik az állatorvosokhoz, mint egy átlagos hónapban. „A legtöbb városban az ünnepek alatt csak nehezen, vagy egyáltalán nem megoldott az ügyeleti ellátás, ezért is leterhelt ilyenkor a rendszer.” Ezért hozta létre Piller Pálma az országban egyedülálló petwisecare.com honlapot, amelyen keresztül bárhonnan, bárki megkérdezhet online egy állatorvost, hogy egy vészhelyzetben – például ha a kiskedvencünk mérgező ételt fogyasztott – mi a teendő.

A kiemelt kép illusztráció (Forrás: Getty Images)

Ajánljuk még