Aktuális

Kigyulladt egy gépkocsikat szállító tréler, teljes az útlezárás az M7-es autópályán

Csak ruha és papucs nélkül, de lepedőben

| Szerző: Juhári Andrea
A hideg hónapokban sokan járnak wellnessbe, ám ha nem tartjuk be az etikettet, az egészségmegőrző program fordítva is elsülhet. Ruszkabányai Gitta a szaunaszeánsz védjegy tulajdonosa arról is beszélt a hirado.hu-nak, hogy vizes, szintetikus anyagú fürdőruhában nem tanácsos bemenni az izzasztó kamrába, csak természetes alapanyagú törülközővel, lepedővel szabad takarni a testet.

Az izzasztó kamrák egészségmegőrző és méregtelenítő, állóképességjavító és bőrtisztító hatása széles körben ismert, ám ha nem tartjuk be az alapvető szabályokat, elmarad a jótékony hatás, sőt ártalmas is lehet.

Abszurd hóbortnak tűnhet, ha egy anyaszült meztelen ember, meleg téli sapkát visel, ám ez belefér a szaunázási etikettbe.

„Ez a kiegészítő nem a bohóckodás kelléke, hanem a védelmünket szolgálja. A forró száraz levegő hatására a kutikula kitágul, hajunk pedig könnyen elveszítheti a hialuronsav tartalmát, ám

a sapka megóvja hajkoronánkat a kiszáradástól és a töredezettségtől,

kihullástól” – hangsúlyozta a szaunamesterek oktatója, Ruszkabányai Gitta.

A szakértő kifejtette, hogy az emberi agy hőmérséklete fél fokkal melegebb, mint a test többi része. Ha ülő pozícióban szaunázunk, a fejünk van a legmagasabb légrétegben, így az agyunk kapja a legnagyobb hőterhelést, ilyenkor érezhetjük azt népnyelven szólva, hogy felforr az agyvizünk. A fejfedővel a hőérzékelő receptorokat le lehet takarni, így a szaunázási élmény is fokozható, hiszen hosszabb ideig bírjuk a hőséget, ezért a méregtelenítési folyamat is sokkal intenzívebb lehet.

„A finn szauna használata előtt mindenképp zuhanyozzunk le, mossuk le magunkról a parfümöt, kozmetikumokat és a verejtékmaradványokat, majd töröljük szárazra magunkat” – tanácsolja a szakértő, aki szerint

nem ajánlott csuromvizesen bemenni az izzasztó kabinba,

a hűvös víz hűti a testet, emeli a levegő páratartalmát, így nehezen kezdünk el verejtékezni, később vagy egyáltalán nem indul be a méregtelenítési folyamat, így pont az a jótékony hatás marad el, amiért elmentünk a wellnessbe.

„A közfürdők medencéit fokozottan fertőtlenítik, ezért egészségtelen, ha nyolc ember vizes testtel ül be a 12 légköbméteres kis kamrába, és

belélegzik az olyan párolgó mérgeket, mint a klór vagy a különböző algaölő szerek”

– részletezte a veszélyeket az oktató, aki hangsúlyozta, hogy bőrünk védelme érdekében le kell venni a szintetikus alapanyagú fürdőruhát. A legjobb meztelenül, esetleg lenvászon, illetve természetes alapanyagú pamut textíliákat magunk köré tekerve szaunázni, és ráülni is csak természetes alapanyagú lepedőre, törülközőre javasolt, illetve a talpunk alá is ilyen textíliát ajánlott tenni.

„Ha kijön az ember a finn szaunából, a merülő medence használata előtt és után is tussolni kell, aztán jöhet a relaxáció,

legalább annyi időt kell pihenéssel tölteni, amennyit az izzasztó kamrában töltöttünk.

De a legideálisabb, ha legalább harminc percet pihenünk” – javasolja a szakértő, aki szerint a kevésbé gyakorlott emberek egy nap három, maximum négy szaunamenetben vegyenek részt, az edzettebbek viszont mehetnek négyszer, ötször is, de ennél többre nem érdemes.

„Érdemes a szaunák melletti táblán a javasolt időintervallumot betartani” – tette hozzá.

Kiemelte, hogy

a légzőszerveket leginkább a gőzszaunával tudjuk tisztítani,

a gőzkabinban a hajunkat sem kell óvni a kiszáradástól.

Ruszkabányai Gitta szerint aggasztó, hogy sokan a közfürdők wellnessrészlegén próbálják kikúrálni magukat különböző fertőző felső légúti betegségekből, mivel így átadhatják a kórt a többi vendégnek, ráadásul a saját állapotukat is ronthatják.

„A betegség legelején, amikor az ember érzi, hogy valami nincs rendben, picit gyengébb, esetleg tompán fáj a torka, és tudja, hogy csak meghűlésről lehet szó, akkor még segíthet a méregtelenítés és a forró levegő, ám a betegség aktív szakaszában akár ártalmas is lehet szaunázni, hiszen olyankor pihenni kell.

Az izzasztás éppen úgy igénybe veszi az embert, mint a sport,

olyan fiziológiai folyamatok játszódnak le a szervezetben az izzasztó kamrában, mint az edzőteremben” – magyarázta az oktató, aki egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy sportolni csak szaunázás előtt célszerű. Például, ha valaki egy délután folyamán úszni és szaunázni is akar, akkor először menjen a medencébe, és csak ezt követően az izzasztókamrába.

„A szaunaszeánsz olyan vezetett rituálé, amit mindenkinek jó szívvel ajánlok, akinek nem rendelkezik erről másként az orvosa” – tette hozzá Ruszkabányai Gitta, aki arra is figyelmeztetett, hogy

kizárólag száz százalékban természetes összetevőjű illóolajokat használjunk.

„Sajnos szemrebbenés nélkül ráírják ezt a minősítést a mesterséges illatanyagokra is, utóbbit úgy lehet kiszűrni, ha irritációt érzünk a szemünknél, ha a kelleténél kicsit több olaj kerül felöntésre” – hangsúlyozta Ruszkabányai Gitta, aki azt is elmondta, hogy megkülönböztetnek fej-, láb- és szívillatot is.

„A citrom frissítő, élénkítő illat, az ilang-ilang pedig nyugtató hatású és kiváló afrodiziákum is” – tudtuk meg a szaunamestereket képző oktatótól, akit az infrakabin helyes használatáról is kérdeztünk, mivel ennek a kisebb hőmérsékleten zajló izzasztóprogramnak is számos egészségügyi előnye van, sokan rehabilitációs céllal használják, eredményesen.

„Az infrakabin belülről melegít kifelé, az infravörös sugarak áthatolnak a bőrön, így

a test mély rétegeiben és a nyirokrendszeren keresztül történik a méregtelenítés”

– magyarázta a szakértő, majd arra is felhívta a figyelmet, hogy mindig úgy helyezkedjünk el a kabinban, hogy a panelek fénysugarai érjék a testünket, különösen fontos, hogy legalább a hátunk és a gerincünk kapjon a gyógyító fényfürdőből.

Ajánljuk még