Aktuális

Ködösen indul a jövő hét, de a hétvégére jön a fordulat

Még egy pohár bor? Nincs olyan, hogy egészséges alkohol!

| Szerző: Balássy Gyöngyi
Sokáig azt gondoltuk, hogy az alkohol bizonyos mértékben még jót is tehet az egészségünknek, gondoljunk csak a vörösbor szívvédő hatásáról szóló legendákra. Az utóbbi időben azonban egyre több szakértő emeli fel a hangját, és tárja fel az alkohol valódi, kevésbé rózsás oldalát: a rákos megbetegedésekkel és számos más komoly egészségügyi problémával való kapcsolatát.

Csaknem négy évtizede tudjuk, hogy a dohányzáshoz hasonlóan az alkohol is rákkeltő, de ennek ellenére az eladásai töretlenek maradtak. 2023-ban az alkoholpiac forgalma meghaladta a 37,7 milliárd dollárt.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) például arra figyelmeztetett, hogy az alkoholfogyasztás több mint 200-féle betegséget és egészségügyi problémát okozhat – köztük a szívbetegségeket, demenciát, elhízást és alvászavarokat. A WHO kutatásai alapján a szakértők szerint nincs olyan, hogy „biztonságos” mennyiségű alkoholfogyasztás!

Fordulóponthoz értünk

A szakértők szerint az alkohol „egészségügyi glóriája” sokakat tévútra vezet. „Sokan még mindig úgy vélik, hogy az alkohol akár jót is tehet – például a szív egészségének” – magyarázza Kara P. Wiseman epidemiológus. Egy nemrégiben készült tanulmány szerint az emberek közel kétharmada nem tud az alkohol és a rák kapcsolatáról, és 10 százalékuk még azt is hiszi, hogy a vörösbor rendszeres fogyasztása segíthet megelőzni a rákot.

A történelmünkben az alkohol mindig is fontos szerepet játszott,

mondja David Nutt, a londoni Imperial College neuropszichofarmakológia professzora. Az alkoholos italok, mint az alacsony alkoholtartalmú sör, a korai időkben alapvető táplálékforrást jelentettek, a bor pedig sok vallásban szimbolikus jelentőséggel bírt. „A sör hozta össze az embereket, nem a kenyér” – fogalmazza meg Nutt, utalva arra, hogy a közösségi élmények és a szertartások szerves része volt az alkohol.

Fotó: Shutterstock

Az újabb kutatások és szakértői vélemények szerint azonban ideje elengedni ezt a romantikus képet, és szembenézni azzal, hogy az alkohol valódi egészségügyi kockázatokat rejt magában. Az „egészségügyi glória” talán már a múlté – a választás most rajtunk áll.

Az egyik legaggasztóbb felfedezés az alkohol és a rák közötti kapcsolat.

Az alkohol szájüregi rákot okozhat, mivel megzavarja a száj mikrobiomját, de más rákos megbetegedések, például a vastagbél- és nyelőcsőrák kialakulásában is szerepet játszik. A legjelentősebb azonban a mellrákkal való összefüggés: kutatások szerint azoknál a nőknél, akik napi két-három pohár alkoholtartalmú italt fogyasztanak, 20 százalékkal magasabb a mellrák kockázata.

A bor mítosza

Az alkoholról régóta terjed az a képzet, hogy kis mennyiségben egészséges, sőt akár jótékony hatású is lehet. A vörösbor „egészségügyi glóriájának” legendája a 90-es években kezdődött, amikor egy francia kutató úgy találta, hogy a mérsékelt vörösborfogyasztás csökkentheti a szívbetegségek kockázatát – ez volt a „francia paradoxon”. A kutatás szerint a vörösborban található rezveratrol nevű antioxidáns a vérrögök és a zsírok kialakulását is megakadályozhatja, ami tovább táplálta a vörösbor körüli hype-ot.

Az utóbbi hat évtizedben közel száz kutatás született, amelyek mind azt sugallták, hogy a napi egy pohár alkoholos ital akár 25 százalékkal csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát azokhoz képest, akik egyáltalán nem isznak.

E tanulmányok azonban figyelmen kívül hagytak számos fontos egészségügyi és életmódbeli tényezőt.

James Morris, a London South Bank University kutatója szerint a „nem ivó” kategóriába sorolt résztvevők közül sokan azért hagytak fel az ivással, mert egészségügyi állapotuk már hosszabb ideje romlott, vagy olyan krónikus betegségük volt, amely miatt nem fogyaszthattak alkoholt. Ez jelentősen torzíthatta az eredményeket.

David Nutt professzor rámutatott, hogy az alkoholipar évtizedekig aktívan finanszírozta azokat a kutatásokat, amelyek az alkohol előnyeit hangsúlyozták, és ezzel háttérbe szorították a kritikai hangokat. Az is kérdéses, hogy a borral kapcsolatos kutatások mennyiben érvényesek, hiszen a „francia paradoxon” valójában inkább a kiegyensúlyozott mediterrán étrend, a D-vitamin és a társadalmi-gazdasági helyzet hatása lehetett, mintsem a vörösboré.

Az újabb kutatások szerint egyértelműen láthatóvá vált, hogy minél kevesebb alkoholt fogyaszt valaki, annál alacsonyabb az egészségügyi kockázata. Az „egészségügyi glória” talán örökre elhalványul – egy pohár borra már nem tekinthetünk úgy, mint az egészség kulcsára.

Forrás: Womenshealth

 

Ajánljuk még