Meghalt egy tejallergiában szenvedő 13 éves brit tinédzser pár órával azután, hogy belekortyolt a forró csokijába. Egy kávézóban szója helyett tehéntejjel készítették el az italt, a mentők később pedig már nem tudták megmenteni a fiatal lány életét. Az ügyet nemrég tárgyalta a kelet-londoni kerületi bíróság, az eset még 2022 februárjában történt.
A tragédia sajnos arra is felhívja a figyelmet, hogy a tejallergia egyre több embert érint, különösen a csecsemők és kisgyermekek körében gyakori, de felnőtteknél is előfordulhat. Tünetei széles skálán mozognak, az enyhe bőrirritációtól a súlyos anafilaxiás sokkig, amely akár életveszélyes is lehet.
Magyarországon körülbelül hárommillió embert érint a tejérzékenység valamelyik típusa, ezek viszont általában enyhébb formában jelennek meg. A ritka esetben életveszélyes tejallergia Nékám Kristóf allergológus szerint a magyar emberek mintegy 10 százalékát érinti.
Kapcsolódó tartalom
Fontos különbséget tenni a sokszor szinonimaként használt tejallergia és laktózérzékenység között.
„Tejallergia során a szervezet az elfogyasztott tehéntejben jelen lévő fehérjéket allergénként érzékeli, és immunválaszt ad rájuk. A tünetek között lehet hányás, hasmenés és viszketés, illetve a nehézlégzés. Laktózérzékenység során a szervezet nem rendelkezik elég enzimmel ahhoz, hogy lebontsa a tejcukrot. A tünetei hasonlítanak a tejallergia tüneteihez” – mondta Nékám Kristóf.
Kapcsolódó tartalom
Legtöbbször már kisbabakorban felismerik a tejallergiát a szülők. Általános jelei, hogy szoptatáskor elutasítja a gyermek az anyatejet, erősen sír, vagy kisebb foltok jelennek meg bőrén. Ilyenkor az allergológus szerint fontos egy laboratóriumi vizsgálat elvégzése, hogy konkrét diagnózist kapjunk. Amennyiben a szervezetből nem genetikailag hiányoznak a tejbontó enzimek, akkor kezelésként megvonják a gyermektől a tejfogyasztást egy-két évre, hogy ebben az időben azok az enzimek szaporodjanak.
Ilyenkor általában a gyermek sikeresen kinövi az intoleranciát.
„Ma már szerencsére nem kell aggódnunk, ha a gyermekünk tejallergiában vagy laktózérzékenységben szenved, sokat fejlődött a tápszerek és étrend-kiegészítők piaca, ezeknek köszönhetően nem éri őket hiány a vitaminok pótlásában” – fogalmazott a szakember.
Magyarországon a rendszeres orvosi és allergiavizsgálatoknak köszönhetően a tejallergiával kapcsolatos halálestek szerencsére ritkán fordulnak elő.
„Ha valakinek tejfogyasztást követően, egy húszperces időintervallumban erősebb tünetei jelentkeznek, feltétlenül menjünk el egy orvosi rendelőbe, mert fennállhat a tejfehérje-allergia esélye, ami halálos is lehet. Amennyiben tejérzékenységben vagy tejallergiában szenvedünk, fokozott figyelemmel olvassuk el az élelmiszerek összetevőinek listáját, hogy elkerüljük az esetleges veszélyhelyzeteket” – hívta fel a figyelmet Nékám Kristóf allergológus szakorvos.