A bélyegblokk Weisenburger István grafikusművész tervei szerint a Pénzjegynyomda Zrt.-ben készült 50 000 példányban. Megvásárolható a Filapostán, a filatéliai szakszolgálatokon, a kijelölt postahelyeken és a www.posta.hu-n.
Az alkalmi bélyegblokk három címletén, a blokk keretén, valamint az alkalmi borítékon TV Maci és Paprika Jancsi figurája egy-egy jellegzetes életképpel szerepel. Az elsőnapi bélyegzésű alkalmi borítékon (FDC) található bélyegző lenyomatának fő eleme a TV Maci stilizált portréja.
A TV Maci születésnapja
A TV Maci először 1963. április 15-én jelent meg az MTV-n az Esti mese szignálfilmjeként.
Hivatalos születésnapja október 23., ami megegyezik Bálint Ágnes születésnapjával, aki az Esti mese szignálfilm eredeti forgatókönyvének írója, illetve a TV Maci karakterének kitalálója. Bálint Ágnes úgy gondolta, hogy a játékmaci minden gyereknek, minden korosztálynak a játékot és a gyerekkort jelképezi. Az írónőnek is volt egy ütött-kopott, félszemű mackója.
„Biztattak, hogy legyen egy állandó figura. S ugye volt már cica, kutya, s még ki tudja, mi minden, de mackó még nem. Kiskoromban pedig volt egy sárga macim, ami elveszett, s amit nagyon sirattam. Máig sem tudom, hová tűnt” – mesélte egy interjúban, amikor arról kérdezték, hogy miért pont egy maci lett az Esti mese szignálfilm főszereplője.

Bálint Ágnes neve nemcsak a TV Macival forrt össze, hisz a József Attila-díjas író, szerkesztő, dramaturg, a magyar gyermek- és ifjúsági televíziós műsorkészítés egyik megalapozója. A TV Maci mellett számos felejthetetlen alkotás, báb- és rajzfilmsorozat fűződött a nevéhez.
Az ő ötlete alapján született meg a Cicavízió monoszkópja is. 1962-ben indult útjára a Mi újság a Futrinka utcában? című bábsorozata, Böbe baba, Morzsi kutya és Cicamica kalandjai havonta egy-egy félórában kerültek adásba, majd ezt követte 1964-ben a Mazsola című sorozat, amelyben 1969-től Mazsola malac és Manócska mellett színre lépett Tádé is.
2008. október 24-én, egy nappal 86. születésnapja után hunyt el. 2010 óta hajdani vecsési otthonában működik a nevét viselő emlékház.
Ki van a bábuban?
A bábfigurát Szabó László iparművész készítette. Az 1960-as és 70-es évek TV Maciját Lengyel Zsolt terve alapján Köber Tibor alkotta meg. Sokan hitték azt, hogy valaki van a bábuban, pedig a filcborítású figura csupán 16 centiméteres és a belsejébe épített ólomdrótok segítségével volt mozgatható. A televízióban ekkor alkalmazták először a kockázott bábfilm módszerét.
1970-ben Bálint Ágnes Jó éjszakát, Maci! címmel írt róla könyvet.
1971-ben arról írtak az újságok, hogy a TV Maci elképesztő mennyiségű levelet kapott. A kis mackó nem egy egyszerű báb volt a rajongóknak, ugyanis szerették volna jobban megismerni, a levelek mellett csomagokat is küldtek a nézők. Ruhaanyagot, lakberendezési tárgyakat vagy épp fogkefét. Ha már fogkefe: annak idején a fogorvosok is megjegyezték, hogy bár nagyon örülnek a fogmosás tényének, de fontos lenne a tévénézők millióit megtanítani a helyes fogmosásra, így tanácsokkal is ellátták a készítőket.

Egy maci az űrből
A maci nyugodt napjait aztán az űrutazás tette izgalmassá: A TV Maci akkora siker volt, hogy még a súlytalanságba is elkísérte Farkas Bertalant, és 1980-ban együtt mondtak mesét a világűrből.
„Itt van velünk a súlytalanságban” – mondta Farkas Bertalan, miközben a maci az űrhajósok körül lebegett. „Beöltözött szkafanderbe, megszokta a súlytalanságot, nagyon jól érzi magát. Ezt annak köszönheti, hogy megfogadta a tanácsokat, amit a Földön az orvos mondott neki” – nyugtatott meg minden kicsit az űrhajós.
1981-ben modernizálták a TV Macit és környezetét. Koch Aurél tervező és Tóth A. Pál rendező-animátor látott hozzá a megújításához.
A TV Maci játékát, Valérkát Csutkababára cserélték. A TV Maci új ruhatárat és bútorokat is kapott, de a kor divatjának megfelelően gitározni is megtanult. A lakást Kende Márta és munkatársai készítették. Bálint Ágnes a TV Maciról új könyvet is írt, Én vagyok a Tévé-Maci címmel.
Valérka és Csutkababa után Paprika Jancsi
A TV Maci következő megújítását 1982-ben kockázós bábfilmtechnikával, Foky Ottó készítette a Pannónia Filmstúdióban.
A TV Maci mellett immár Paprika Jancsi figurája tűnt fel, aki már nem csupán egy baba volt, hanem szerepet is kapott a történetekben.
Foky Ottó animációs filmrendező, bábtervező, reklámgrafikus, a TV Maci mellett többek közt a Mirr-Murr-sorozat, illetve a Misi Mókus figurájának megalkotója is egyben. Több száz esti mesét, gyerekfilmet, reklámfilmet rendezett és tervezett.
Tárgymozgatott filmjei közül több nemzetközi díjat kapott. 85 évesen hunyt el 2012-ben. Elmondása szerint megcsinálni egy figurát szép, de még szebb, hogy az ember saját maga kelti életre. Nincs annál jobb érzés, hogy megelevenedik a vásznon mozgatás után úgy, ahogy elképzelte.

„Szőrből, bőrből, drótból, fémből, csirizből csinálok olyan figurát, amit ha néz valaki, érzi azt a csodát, hogy ebből a rongy, drót ragasztóhalmazból lesz egy figura és az elkezd mozogni, élni, érzéseket fejez ki, szeret, tanít” – nyilatkozta korábban a Balázs Béla-díjas animációsfilm-rendező. A TV Macira nagyon büszke volt, hogy évtizedekig megmaradt a gyerekek és a felnőttek kedvencének.
„A szépet veszem észre és az az érzésem, hogy azzal együtt a szépet is adom” – mondta egyszer.
1998-ban, amikor levették a műsorról a Foky Ottó-féle 1982-es TV Macit, a nézők részéről akkora volt a felháborodás, hogy fél év múlva visszakerült az M2-re.
2012. április 15-én újabb kísérletet tettek egy új változat bevezetésére. Ez a TV Maci már nem egyedül ült le esténként a képernyő elé, hanem testvérével, és a kor szelleméhez igazodva számítógépezett is. Ez az új változat azonban újfent nem aratott sikert, így négy hónap után levették a képernyőről, és Foky Ottó figurája újra elfoglalta korábbi helyét.
A TV Maci bájos karaktere néha nagyobb érdeklődést váltott ki, mint maguk a rajzfilmek, és bár eredetileg csak szignálnak készült, végül önálló életet élt, a nézők megszerették és független mesealakként kezelték.