A vállalat Telegram-csatornáján közölte: légitámadás érte a Krasznodari területen található Russzkaja kompresszorállomást, amely a Fekete-tenger partjától mintegy öt kilométerre, az Anapa térségében helyezkedik el. Az állomás a Török Áramlat gázvezeték kiindulópontja.
A közlemény szerint kedd 23 óra 47 perc és szerda 05 óra 08 perc között a létesítmény környékén négy drónt semlegesítettek, két, pilóta nélküli ukrán repülőgépet pedig vadászgépek fogtak el, három pedig, köztük kettő közvetlenül a kompresszorállomás felett, mobil tűzcsoportok által megsemmisült.
Az orosz védelmi minisztérium közlése szerint a támadás mögött Kijev állt, és célja az volt, hogy megakadályozza az európai fogyasztók felé irányuló gázszállítást.
A tárca szerint az ukrán fegyveres erők egy másik, sikertelen támadást is megkíséreltek március 11-én éjjel 14 repülőgép típusú drónnal megtámadta Tuapsze közelében található Beregovaja kompresszorállomás ellen, amely a Kék Áramlat (Blue Stream) vezetékrendszerhez kapcsolódik.
A minisztérium adatai alapján az elmúlt két hétben összesen tizenkét támadási kísérletet hiúsítottak meg a Gazprom dél-oroszországi létesítményei ellen.
A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov az eseményeket különösen felelőtlennek nevezte a kibontakozó globális energiaválság fényében. Vlagyimir Putyin orosz elnök február végén, az FSZB vezetőivel tartott tanácskozáson már figyelmeztetett arra, hogy szerinte előkészületek zajlanak a Török Áramlat és a Kék Áramlat vezetékek felrobbantására. Az orosz államfő úgy fogalmazott: Oroszország ellenfelei „már nem tudják, mit tegyenek”, hogy megakadályozzák az ukrajnai békefolyamatot.
A Török Áramlat és a Kék Áramlat vezetékek a Fekete-tengeren keresztül szállítanak orosz földgázt Törökországba. A Török Áramlat második ága emellett Dél- és Délkelet-Európa több országának gázellátásában is szerepet játszik.
A kiemelt kép illusztráció. (Fotó: MTI/EPA/Kerim Okte)











