Nem jelent veszélyt Szerbiára az új balkáni katonai szövetség a horvát kormányfő szerint

| Szerző: Juhári
A Horvátország, Albánia és Koszovó védelmi miniszterei által aláírt katonai szövetségről szóló szándéknyilatkozat nem jelent veszélyt Szerbiára – jelentette ki Andrej Plenkovic horvát kormányfő csütörtökön Brüsszelben horvát újságíróknak.

„Ez egy memorandum a közös együttműködésről, nincs benne semmi ellenséges” – mondta Plenkovic arra a kérdésre válaszolva, hogyan kommentálja Aleksandar Vucic szerb államfő nyilatkozatát.

Vucic szerdán azt mondta: az említett országok ezzel

megsértették az úgynevezett 1996-os szubregionális fegyverzetellenőrzési egyezményt,

és szinte biztos, hogy a NATO-t nem tájékoztatták erről – számolt be az MTI.

„Én megértem, hogy Szerbia most máshol keresi a problémákat, de ebben a szövegben ilyenek nincsenek” – mondta Plenkovic, hozzátéve, hogy a memorandum segíti Koszovó és Albánia erőfeszítéseit a reformok és a tapasztalatcsere terén.

Pirro Vengu albán, Ivan Anusic horvát és Ejup Maqedonci koszovói védelmi miniszter szerdán írt alá a katonai együttműködés elmélyítéséről szóló szándéknyilatkozatot Tiranában. Szerbiai vezetők erre hevesen reagáltak, és úgy vélték,

a szövetség fenyegetést jelent a szerbekre.

Ivan Anusic az X-en azt írta: elmúltak azok az idők, amikor Zágrábnak Belgrádtól kellett megkérdeznie mit csinálhat.

„Horvátország azzal ír alá nyilatkozatot, akivel akar, az Albániával és Koszovóval való együttműködés pedig a tapasztalatcserére, a hadiipari együttműködésére, valamint Albánia és Koszovó euroatlanti útjának támogatására összpontosul” – írta a tárcavezető.

Koszovó 2008-ban egyoldalúan kiáltotta ki függetlenségét Szerbiától, amelyet Belgrád azóta sem hajlandó elismerni,

és továbbra is saját, déli tartományaként kezeli a többségében albánok lakta területet. Koszovónak mintegy 5000 fős biztonsági ereje van, de közülük eddig mindössze néhány tucatnyian kaptak kiképzést Horvátországban. Koszovó külső és belső biztonsága felett lényegében a NATO által irányított nemzetközi biztonsági erő (KFOR) őrködik.

Kiemelt kép: Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök érkezik az Európai Unió állam- és kormányfőinek informális ülésére a Puskás Arénában 2024. november 8-án (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

VilágPont Járai Judittal

Ajánljuk még