Kövessen minket Facebook-on is!

Már követem az oldalt!
×

Történelmi kudarc után új esély: megint összecsap a Barcelona és a Bayern München

Kedden megkezdődik a Bajnokok Ligájának 2021–2022-es kiírása, a futball szerelmesei pedig duplán örülhetnek, hiszen máris egy minőségi összecsapás adja meg a kupasorozat alaphangját: a Bayern München barcelonai vendégjátéka lesz a rangadó a keddi játéknapon. A katalánok számára különösen fájó emlék a legutóbbi találkozásuk, amikor 2020 nyarán a BL-negyeddöntőben kiütéses, számukra a nemzetközi kupákban negatív rekordot jelentő 8–2-es vereséget szenvedtek Lisszabonban.

Az akkor hatgólos fiaskó azt jelentette, hogy tizenhárom év után véget ért egy sorozat – először nem tette spanyol csapat tiszteletét a Bajnokok Ligája elődöntőjében. Az idényben végig erődemonstrációt tartó Bayern lemosta a pályáról a katalánokat és a sorozat legfőbb esélyesévé – végül pedig győztesévé – lépett elő.

2020. augusztus 14-én a lisszaboni Estádio da Luz tekintélyes arénájában a koronavírus miatt bevezetett korlátozások miatt tátongó üresség fogadta az egymásnak feszülő két gigászt. A mérkőzés kezdetét megelőző percekben még senki sem gondolta volna, hogy kicsit több, mint másfél óra múlva izzani fog a levegő a portugál gyep fölött.

A bajorok már bajnokként és kupagyőztesként a harmadik, egyben legértékesebb trófea megszerzésére hajtottak. Ezzel szemben a katalánok az egészségügyi kényszerszünet után elveszítették a bajnokságot, a spanyol kupától már korábban búcsúztak, így az egyetlen esélyük arra, hogy 2008 után először trófea nélkül fejezzenek be egy idényt, a BL megnyerése maradt. A sors viszont ezt másként gondolta, a többit a németekre hagyta.

A vendégek játékára a mérkőzést megelőző hetekben már nem volt ellenszer,

a Barcelonát sújtó belső válság pedig azon az estén mérföldkőhöz érkezett.

A mérkőzés hatalmas iramban kezdődött, és hiába jutott el a spanyol gárda ellenfele kapujáig, a bajorok szerezték meg a vezetést. Labdaszerzés után egy szempillantás alatt átvágtattak a hazai középpályán és a mintaszerű akció végén Thomas Müller ünnepeltethette magát. Nem sokkal később a Barcelona előhúzta fegyverét: Jordi Alba futott el a bal oldalon, középre adott, az érkező Luis Suarez elől David Alaba jobb lábbal próbált menteni, de olyan szerencsétlenül ért a labdába, hogy Manuel Neuer kapus már nem tudta a kapu fölé tornászni.

Az egyenlítés után támadásban maradtak a spanyolok, újabb helyzetig is jutottak, de elérkezett a mérkőzés azon szakasza, amikor a Bayern München egy szinttel feljebb lépett. Előbb Serge Gnabry szerzett gólt egy letámadásból indult akció végén, majd miután az ellenfél kezdett teljesen megzavarodni és hibát hibára halmozni, már 1-3-ra váltott az eredményjelző. A németek megérezték a vérszagot, innentől nem lassítottak. Gnabry után újra Müller volt a főszereplő, a védők szorításában is megtalálta a helyet a gólnak.

Szorult a hurok, a félidei szünet a katalánoknak megváltás volt, pedig akkor még nem tudták, mi vár rájuk a második 45 percben.

Az 57. percben Lionel Messi a kezdőkörből varázsolta előre a labdát, a bal szélen felfutó Alba középre adott, Suarez egy remek lövőcsellel teremtette meg önmagának a ziccert, és be is fejezte a támadást. Szépített a Barca, de még véletlenül sem lett szorosabb a meccs. Válaszként a villámgyors Alphonso Davies az oldalvonaltól elindult befelé, lerázta magáról Nélson Semedót, majd a végsőkig kivárva középre adott, az elsőnek érkező Joshua Kimmich pedig az üres kapuba gurított.

A bajorok visszavettek a tempóból, de a gólgyártás még így sem állt meg. A szezon addigi összes BL-meccsén eredményes Robert Lewandowski a 82. percben négy méterről fejelt az üres kapuba, majd az utolsó percekben a csereként beálló Philippe Coutinho duplával állította be a végeredményt. Nem ünnepelt a brazil, hiszen a Barcelona kölcsönjátékosaként szerepelt az ellenfélnél.

A lefújást követően temetői hangulat telepedett a katalán kispadra.

A Barcelona az azt megelőző szezonban a Liverpooltól kapott négy gólt, egy évvel korábban az AS Romával szemben esett ki 3-0-val. A 8-2 viszont egy történelmi vereség lett, amely nem sokkal később Quique Setien vezetőedző állásába került. A Bayern pedig meg sem állt a végső győzelemig.

Hogy vajon sikerül-e visszavágni a spanyol csapatnak a csúfos kudarcért, az kedd este kiderül.

Semmiképp sem jó előjel, hogy Ronald Koeman, a Barcelona vezetőedzője játékosként és edzőként is nyeretlen a Bayernnel szemben: PSV-védőként, valamint Ajax-edzőként is egy-egy döntetlen és vereség a mérlege.

Emellett több játékosát kénytelen az estére nélkülözni: az Alba, Piqué, Braithwaite hármas általában kezdő, Dest és Sergi Roberto állandó játéklehetőséget kap, míg Dembélé, Fati és Agüero egészségesen meghatározó lehetne. Hasonló okból viszont a Bayernnél is vannak kérdőjelek: Coman és Tolisso mellett Gnabry, illetve Lewandowski szereplése sincs kőbe vésve.

A Bayern új szakvezetője, Julian Nagelsmann a Bajnokok Ligájában ezen a meccsen mutatkozik be új csapatában, a Hoffenheim (2018/19) és az RB Leipzig (2019/20) vezetőedzőjeként viszont már megismerhette a közeget. Elődei közül legutóbb Ottmar Hitzfeld kapott ki az első BL-meccsén (1998/99), ő viszont később döntőbe jutott abban a kiírásban.