Kövessen minket Facebook-on is!

Már követem az oldalt!
×

„Pattanjon meg, ahányszor csak akar” – Így leptük meg öt éve a portugálokat

2021. június 15-én a magyar válogatott Portugália ellen megkezdi a szereplést a tavalyról elhalasztott Európa-bajnokságon (Eb) a budapesti Puskás Arénában. Az összecsapásra hangolódva úgy gondoltuk, hogy felidéztük az öt évvel ezelőtti párharcot, amikor 2016. június 22-én Magyarország 3-3-as döntetlent játszott Portugáliával a franciaországi kontinensviadalon, ezzel pedig első helyen végzett csoportjában. Bernd Storck együttese háromszor is vezetett, a későbbi győztes luzitánoknak azonban Cristiano Ronaldo és Nani révén mindháromszor sikerült egyenlíteniük, megmentve ezzel nyolcaddöntős reményeiket. Dzsudzsák Balázs duplázott, Gera Zoltán és Ronaldo álomgólt lőtt, a torna egyik legjobb mérkőzését láthatták a nézők Lyonban.

A több mint 55 ezer néző előtt játszott hatgólos mérkőzés bővelkedett fordulatokban: háromszor vezetett ugyanis Magyarország és háromszor egyenlített Portugália.

A magyar szurkolók szinte önkívületben szurkoltak, hiszen tudták, hogy a válogatott legrosszabb esetben is a legjobb csoportharmadikok között rangsorolva bejuthat a torna egyenes kieséses szakaszába.

„Egy dologra emlékszem, és arra szerintem öreg koromban is emlékezni fogok, hogy amikor a játékoskijáróba értünk – felszabadultan, hiszen tudtuk, hogy továbbjuthatunk–, a bíró jeladása után megindultunk kifelé a pályára, a portugálok szövetségi kapitánya minden egyes játékosát két kézzel lökte kifelé. Úgy próbálta őket motiválni, hiszen tudta, hogy ha kikapnak, akkor kiesnek” – mondta Lovrencsics Gergő, a magyar válogatott játékosa az M4 Sport új saját gyártású filmjében, a Régi nyárban.

Az egészben az volt a jó, hogy végre mi voltunk azok, akik felszabadultan játszhattunk, akik kicsit megnehezíthették mások dolgát. Nem volt bennünk félelem, hogy mi van, ha eladjuk a labdát. Mentünk, elkértük, továbbpasszoltuk, élveztük” – idézte fel a meccs emlékeit a Régi nyárban Németh Krisztián, a válogatott egykori támadója.

A portugálok aktívabban kezdték a meccset, magyar oldalról viszont a szögletek voltak veszélyesek. Sarokrúgásból született meg az első találat is. A beadás után a hátraérkező Ronaldo három méterről fejelte ki a labdát, Nani a tizenhatos vonaláról próbált tolni egyet rajta fejjel, de röviden. Gera mellel átvette, és egy pattanás után tizennyolc méterről a kapu bal sarkába lőtte a labdát.

Gera átvette, majd tüzelt, a kapus hiába nyújtózott, nem érhette el. 1-0 ide. (Fotó: MTI/EPA/Szerhíj Dolzsenko)

A portugálok kissé összezavarodtak, de mentek előre töretlenül, kevés sikerrel. Viszont a 42. percben sikerült kiegyenlíteniük, Ronaldo remek labdát adott a bal oldalon bemozduló Naninak, aki Guzmics szorításában a rövid alsó sarokba lőtt. Király nem tudott védeni.

A szünetre 1-1-es döntetlennel vonultak a csapatok. A második félidő elején Szalai harcolt ki szabadrúgást 24 méterre a kaputól, amelyet Dzsudzsák Balázs a rövidre csavart volna, de egy portugál játékos vállán megpattant a labda és védhetetlenül vágódott a kapu közepébe. A portugálok nem adták fel, és pár perc múlva újra egyenlítettek. Joao Mario kapott jó indítást a jobb oldalon, Korhut mellett beadta, Lang próbálta kiszorítani a középre berobbanó Ronaldót, aki sarokkal gyönyörű mozdulattal a kapu jobb oldalába továbbította a labdát. A torna egyik legszebb gólja volt, talán a legjobb meccshez illően. Nem sokkal később jött az újabb fordulat, Szalai megint kiharcolt egy szabadrúgást, amit Dzsudzsák végzett el. Labdája elakadt a sorfalban, viszont újra megszerezte és egy-két tolás után kapura lőtte. A játékszer Nani lábán irányt változtatva ismét a portugál kapuban kötött ki.

Dzsudzsák is gólt szerzett az Európa-bajnokságon, a portugálok ellen mindjárt kettőt. (Fotó: MTI/EPA/C. J. Gunther)

Az első gólom ünneplésénél majdnem megfulladtam. Az egyik feléről a srácok, a másikról a hirdetőtábla nyomta ki belőlem a levegőt, a második találatomnál meg ahogy futottam a szurkolóink felé, elcsúsztam és jól lehorzsoltam a térdem, szóval igen, mindkettőnél volt egy kis szerencsétlenségem, de úgy gondolom ez is az ünnepléssel jár” – emlékezett vissza Dzsudzsák Balázs, a válogatott akkori csapatkapitánya.

Hat perc múlva pedig ismét döntetlenre állt az eredményjelző, a frissen beálló Quaresma találta meg egy labdával Ronaldót, aki védhetetlenül fejelt Király Gábor kapujába. Elek Ákos kapufája még borzolta a portugál kedélyeket, és egyáltalán nem biztos, hogy négyről még vissza tudtak volna kapaszkodni.

A meccs végén mindkét csapatnak volt még veszélyes helyzete, de az utolsó negyedóra konkrétan már csak labdatologatás volt, a portugálok tudták, elég nekik az iksz a továbbjutáshoz.

„Mi vagyunk az élen, ez azért elég jó dolog. Fantasztikus utazáson veszünk részt” – nyilatkozta a meccs lefújása után Gera Zoltán az M4 Sportnak.

„Őrült meccs volt. Háromszor is kiesésre álltunk, végig üldöztük az eredményt, hátul nagyon sok gondunk volt. Az elsődleges célunk az volt, hogy továbbjussunk, a magyarok megnehezítették a dolgunkat, de végül sikerült” – nyilatkozta az összecsapás végeztével a kétgólos Cristiano Ronaldo, aki a mérkőzés alatt többször is – teljesen érthetően – az idegeivel küszködött.

Híres csárdás tánca lassan újra előkerül a közösségi oldalakon, hiszen a részben budapesti rendezésű Európa-bajnokság keretében 2021. június 15-én a magyar válogatott újra tétmeccsen mérkőzik meg a címvédő Portugáliával, amelynek csapatkapitánya, talán utoljára az ötszörös aranylabdás Ronaldo lesz.

A hirado.hu és a Kossuth Rádió közös szavazásán ma arról mondhatja el véleményét, hogy vajon ma is kiborítja-e C. Ronaldót a magyar válogatott?