Aktuális

Kisorsolták Szoboszlaiék vb-selejtezős ellenfeleit

Ősi hagyományaink nem tűnhetnek el – Luca-napi népszokások és hiedelmek

December 13. Luca napja – a Gergely naptár bevezetésével e napra esett az év leghosszabb éjszakája. Nem sok olyan jeles nap van Magyarországon, amelyhez annyi szokás, hiedelem, jóslás, tiltás kapcsolódna, mint Luca napjához. Vajon mennyire őrizzük ezeket az ősi hagyományokat?  

A Luca naphoz kapcsolódó szokások és versikék nem csak a kisgyermekek szókincsét fejleszti, hanem megőrzik a régmúlt egy szeletét, azokat a népszokásokat és hiedelmeket, melyek őseink mindennapi életének részei voltak.

„Luca napján nincsen munka,
dolgoztatok eleget!
Ne mossatok, ne fonjatok,
ne süssetek kenyeret!
Luca napján kilenc fából
Luca-széket kezdjetek,
bikaszarvú boszorkányok,
mostantól reszkessenek!
Az év legsötétebb napján
egy kis tavasz kell nekünk:
Karácsonyra kizöldülő
Luca-búzát keltetünk!
Hidegen és sötétségen
győz a gyertya, győz a fény –
nincsen ördög, sem boszorkány
az angyalok ünnepén!”
(Szabó T. Anna: Lucázás)

Varázslatos hiedelemek

Kétségtelen, hogy December 13. ma is az adventi, a karácsonyi ünnepre való készülődés időszakának egy legizgalmasabb napja. Ez ma különösen igaz, hiszen idén éppen péntekre esik. A magyar néphagyományok gazdag tárházában ez a nap különleges helyet foglal el, mert olyan szokásokat őriz, amelyek generációról generációra öröklődt(n)ek.

A népi hitvilág kétféle Lucát különböztetett meg, a jóságos és a boszorkányos Lucát. A néphagyományban a jóságos Luca terjedt el. Ez a nap egyszerre kapcsolódik a keresztény szentek tiszteletéhez és a pogány eredetű hiedelmekhez, amelyek számos varázslatos és misztikus elemet tartalmaznak. Luca-nap ma is egy misztikumokkal, rejtélyekkel és „jóboszorkánysággal” teli múltidézés. A Luca-naphoz kapcsolódó babonákat, szokásokat sok helyen az országban a mai napig tartják.

Luca napjának eredete

Luca napját Szent Lúcia, a 3. században élt szűz és vértanú tiszteletére tartják, aki a keresztény hagyomány szerint hitéért szenvedett mártíromságot. Az ünnep időpontja a Gergely-naptár bevezetése előtt a téli napfordulóhoz kapcsolódott, így természetes, hogy számos pogány eredetű szokás fonódott össze a nap megünneplésével.

Népszokások és hagyományok
Luca napja a naptár szerint az év legsötétebb időszakára esik, ezért sok hiedelem kapcsolódott a gonosz szellemek és a rossz erők elűzéséhez. Az ünnep egyedi szokásai a védelem, a jóslás és a termékenység köré épültek.


Luca-szék készítése
Az egyik legismertebb Luca-napi szokás a Luca-szék készítése. A hagyomány szerint december 13-án kellett a készítéséhez hozzákezdeni, és karácsonyig minden nap egy kis részt faragni rajta, összesen kilencféle faanyag felhasználásával. A kész székre a karácsonyi éjféli misén álltak rá, hogy felismerjék a boszorkányokat, akik a legenda szerint szarvakat viseltek. Ezután gyorsan el kellett hagyni a templomot, miközben mákot szórtak hátra, hogy eltereljék a boszorkányok figyelmét.

Luca-búza vetése
A Luca-búza vetése egy másik népszerű szokás, amely a termékenységhez és a bőséghez kapcsolódik. Luca napján egy tányér földbe búzaszemeket vetettek, és karácsonyig gondozva figyelték, hogyan hajtanak ki. A zöldellő búza a következő év termékenységét és bőségét jelképezte, valamint karácsonykor az ünnepi asztal dísze lett.

Jóslások és varázslatok
Luca napja a jóslások és a varázslatok ideje is volt. A lányok például hagymából készült „időjósló kalendáriumot” készítettek: 12 hagymalevélbe sót tettek, és ebből jósolták meg a következő év hónapjainak időjárását. A szerelmi jóslások is népszerűek voltak: a lányok neveket írtak cédulákra, és minden nap egyet elégettek, míg az utolsó megmaradt papír a jövendőbeli férjük nevét árulta el.

A gonosz erők elűzése
Luca napját a „boszorkányok napjaként” is emlegették, mivel úgy tartották, hogy ezen a napon a gonosz erők különösen aktívak. Az emberek fokhagymával kenték be az ajtókat és ablakokat, hogy távol tartsák a rossz szellemeket, és Luca-napi kotyolással, azaz jókívánságokkal és mondókákkal jártak házról házra, amelyért ajándékokat kaptak.

Ősi hagyományaink nem tűnhetnek el
Sajnos sok ősi hagyományunk már feledésbe merült, szerencsére Luca napja ma is része a magyar kulturális örökségnek. Az óvodákban, iskolákban és turisztikai eseményeken gyakran elevenítik fel ezeket a szokásokat, így őrizve meg a régi idők bölcsességét és misztikumát. Luca napjának hagyományai nemcsak egyedi színt visznek az adventi időszakba, hanem emlékeztetnek bennünket a múltunkra és a közösségeink által megélt kultúrára. A szokások ápolása segíthet abban, hogy ne vesszenek el őseink hiedelmei és értékei, amelyek ma is gazdagítják a családok mindennapjait.

A kiemelt kép illusztráció.

Ajánljuk még