„Az ádventi …valódi várakozás… úgy,
ahogy a szeretet mindennél valóságosabban
vágyakozik az után, akit magához ölel és
örök újszülöttként a karjai között tart.”
(Pilinszky János)
Advent az év legemelkedettebb időszaka, a szellemi és fizikai ráhangolódás, a csodavárás ideje. Ilyenkor a családok lázasan készülődnek, közös adventi koszorúkészítés, mézeskalácssütés, hangulatos baráti és családi összejövetelek előzik meg a nagybetűs szent ünnepet.
Az adventi koszorú első gyertyájának meggyújtásától aztán elindul a karácsonyi időszámítás, és minden nappal egyre közelebb kerülünk a kereszténység egyik legnagyobb ünnepéhez. A gyerekek ebben az időszakban különösen izgatottak és várakozással teliek, de mi szülők sajnos nyomás alatt érezzük magunkat a sok előttünk álló teendő súlya alatt, mert az ünnepi előkészületek, a karácsonyra hangolódás nem mindig egyszerű a hétköznapok pörgő világában
Nyugodt, meghitt pillanatok
Az adventi időszaknak a csendes várakozásról kellene szólnia. A keresztény hívők várják Krisztus születését, a nem hívők a szeretet ünnepére készülnek. Ezt a várakozást a rohanó tempóból kilépve közösen átélt lélekemelő élményekkel tehetjük emlékezetessé, melyek közül azok lehetnek a legmaradandóbbak, amelyekre elsőre nem is gondolnánk.
5+1 mentőötlet, amik segítenek oldott családi körben a gyerekekkel együtt hangolódni az ünnepekre:
1. Adventi naptár: Készítsetek saját adventi naptárt kézzel, például borítékokból, kis zacskókból, gyufásdobozokból. A gyerekek dekorálhatják, festhetik, ragaszthatják. Tegyetek bele apró ajándékokat, édességet, közös programokat (pl. „forrócsoki nap” vagy „meseolvasás gyertyafényben”). Egy közös reggeli ‘szertartás’ keretében minden nap együtt nyissátok ki az éppen aktuális napi meglepetést.
2. Kézműveskedés és díszítés: Jó móka karácsonyfadíszek készítése papírból, só-liszt gyurmából, vagy termésekből (pl. toboz, gesztenye). Ablakdíszeket is készíthettek papírból kivágott hópelyhekkel vagy üvegfestékkel az ablakokra. Izgalmas lesz egy közösen gyertyaöntés méhviaszból vagy önthető viaszból.
3. Mézeskalács sütés: A gyerekekkel együtt gyúrhatjátok a tésztát, kiszaggatjátok a formákat, majd közösen díszíthetitek a sütiket. De készíthetek adventi koszorút péksüteményekből vagy házi forrócsokit. A gasztroajándékok szépen becsomagolva ajándékba is adhatjátok szeretteiteknek.
4. Adventi koszorú: A gyerekekkel együtt készített advent koszorú igazán széppé teszi a várakozás időszakát. Díszítsétek kedvetek szerint termésekkel, szalagokkal és színes gyertyákkal. Dekoráljátok fel együtt a lakást, akár minden héten valami pici újdonságot hozzácsempészve.
5. Jótékonykodás: Beszéljétek meg és válogassátok ki a gyerekekkel, mit tudnátok elajándékozni (játék, ruha, könyv), és közösen szépen csomagoljátok be. Részt vehettek családostul helyi karitatív programokban, például süteményosztásban vagy idősek megajándékozásában. Támogathattok egy rászoruló szervezetet, akiknek adományotok nagyon sokat jelent.
+1 Mesék, történetek és közös családi programok
Olvassatok közösen karácsonyi meséket, történeteket, akár minden este egyet, nézzetek családbarát filmet, diafilmet. Meséjetek a gyerekeknek a régi karácsonyokról és hagyományokról. Menjetek el egy adventi vásárba, vagy csak nézzétek meg együtt a városotok karácsonyi fényeit. Megtanulhattok közösen egy-egy adventi dalt vagy karácsonyi éneket.
Gyertyagyújtás
Minden vasárnap gyújtsátok meg az adventi koszorú egy-egy gyertyáját, és beszélgessetek közben a karácsonyhoz kötődő jelentéséről. Találjatok olyan perceket, amikor mindenki leülhet, rajzolhat, olvashat vagy csak elgondolkodhat az ünnep értelméről.
A legfontosabb mégis az, hogy a közös időtöltés és az öröm kerüljön előtérbe a tökéletes dekoráció vagy a drága ajándékok várása helyett. A gyerekek számára az együtt átélt pillanatok és az apró, de szeretetteljes gesztusok jelentik a legnagyobb csodát.