Időjárás

Folytatódik a kellemes, őszi idő október utolsó napján is

Pazarlás helyett élj tudatosan! – Takarékossági világnap

Gyermekeim születése óta érzem, hogy mennyire fókuszba került a fenntarthatóság és a takarékosság. Ötgyermekes családanyaként nap mint nap megtapasztalom, mennyire fontos tudatosan bánni a forrásainkkal, legyen szó élelmiszerről, energiáról, vagy épp a pénzünkről. A takarékossági világnap különösen jó alkalmat ad arra, hogy átgondoljuk, hogyan élhetnénk úgy, hogy kevesebbet pazarlunk – írja Király Nóra bloggazda a Családban marad! blog legújabb bejegyzésében.

A takarékossági világnap nap arra is emlékeztet bennünket, hogy a mindennapi apróságokkal is sokat tehetünk a környezetünkért és a jövő generációiért. A gyermekeim mellett megtapasztaltam, mennyire fontos a tervezés, az odafigyelés és az, hogy minden egyes forrással a lehető legjobban gazdálkodjunk.

Élelmiszerpazarlás minimalizálása

Családanyaként az élelmiszerpazarlás minimalizálása kiemelten fontos számomra. Otthon mindennek van helye és ideje, különösen az étkezések terén. A bevásárlás során mindig megtervezem a szükséges mennyiségeket, és olyan ételeket választok, amelyeket a család különböző tagjai szívesen fogyasztanak. Mivel öt gyerekem van, köztük két-három kamasz, gyakran váltakoznak az étkezési szokások – van, hogy nem akarnak enni, van, hogy vegetáriánus napokat tartanak, és néha az is előfordul, hogy az étkezés mennyiségével kapcsolatban merülnek fel kérdések. Én sosem dobok ki ételt, a húgom, aki három gyermeket nevel, mindig örömmel fogadja a maradékokat.

Energiatakarékosság mindennap

Az energiatakarékosság a mi családunkban mindennapos téma. Ha kint süt a nap, nem gyújtunk lámpát, és már a kisebbek is tudják, hogy a vízcsapot nem hagyhatják feleslegesen folyni. Gyakran felhívom a figyelmüket, hogy a lámpákat, a gépeket csak akkor használjuk, ha valóban szükségesek. A felesleges lámpaégetést teljesen haszontalannak tartom és szólni is szoktam a gyerekeknek, ha díszkivilágítás van a lakásban. Hogy jobban megértsék az energiahasználat fontosságát, néha közösen megvizsgáljuk, milyen eszközök mennyi áramot fogyasztanak.

Ruházkodás és újrahasznosítás

Öt gyerekkel az újrahasznosítás és az adományozás is nagy szerepet kap az életünkben. Szeretjük továbbadni azokat a ruhákat, amelyeket már kinőttek, de még tökéletes állapotban vannak, és feleslegesen nem veszünk egyéb holmikat sem. Mi sokszor veszünk másodkézből ruhákat, amik közül párat egymástól is megörökölnek. Bár igyekszünk kerülni a műanyag palackos italok vásárlását, öt gyerekkel ez szinte elkerülhetetlen. Nagyon mérges vagyok amikor pet palackos üdítőt vesznek! Ha néha néha előkerül a táskájukból, akkor azt is bevetem, csapvizet teszek bele, hutobe rakom és sokáig használjuk újratöltve. A nemrégiben elindult REpontokon minden héten megfordulunk és visszaváltjuk a műanyag palackokat. Ha a legkisebbnek valamiért zsebpénzre van szüksége, ő viszi el és váltja vissza a palackokat.

Pénzügyi tudatosság és spórolási szokások

Fontosnak tartom, hogy a gyerekek már fiatalon megértsék a pénz értékét. Mindegyikük tanulja a takarékoskodást. A legkisebb egy dobozba, a nagyobbak már bankszámlára gyűjtik a zsebpénzüket, és ha valami különleges dolgot szeretnének, akkor megtanulják, hogyan spóroljanak rá. Sokszor beszélgetünk arról, hogy miért jobb például saját készítésű ajándékokat adni a barátaiknak, mint vásárolni, hiszen a saját készítésű dolgok sokkal személyesebbek és nem utolsó sorban pénztárca barátabbak.

Gyakorlati tanácsok más családoknak

Azt gondolom, hogy már kisebb változtatásokkal is nagy hatást érhetünk el. Nálunk bevált például a bevásárlólista írása, így biztosan nem veszünk felesleges dolgokat, az energiatakarékos izzók használata, a vízfogyasztás csökkentése, és az újrahasznosítás minden téren. A gyerekekkel közös kirándulások során pedig megtanulják értékelni és óvni a természetet. Emellett a mindennapokban is igyekszünk fenntarthatóbb szokásokat kialakítani: például a maradék ételeket új fogásokhoz használjuk fel, és próbáljuk minimalizálni a műanyag használatát, szelektíven gyűjtjük a szemetet. A REpontoknak köszönhetően rendszeresen visszaváltjuk a műanyag palackokat is, amit néha a gyerekek intéznek, így játékosan megtanulják a felelősségteljes hulladékkezelést. Az apró lépések idővel összeadódnak, és a gyerekek számára is könnyen követhetővé válnak.

Ha te is tudatosan élsz, akkor szuper környezettudatos tippket találsz ITT.

Kiemelt kép forrása: Családban marad! blog

Ajánljuk még