Hozzátette: az inflációs környezetet övező kockázatok, valamint a kereskedelmi és geopolitikai feszültségek továbbra is óvatos és türelmes monetáris politikát tesznek szükségessé. Megerősítette: a monetáris tanács elkötelezett az inflációs cél fenntartható elérése mellett. A szigorú irányultságú monetáris politika a pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, az inflációs várakozások jegybanki céllal összhangban lévő horgonyzásához, és ezáltal az inflációs cél fenntartható eléréséhez – mondta.
Varga Mihály kifejtette, hogy a vámbejelentések eltérő időzítéssel jelentkező és ellentétes irányú inflációs kockázatokat eredményeznek a hazai gazdaságban. Az alacsonyabb nyersanyagárak rövid távon mérséklődő infláció irányába hatnak, míg a vámok tartós növelése és a nemzetközi piaci bizonytalanság hazai eszközökkel szembeni kockázatkerülésre gyakorolt hatása középtávon erősítheti a felfelé mutató inflációs kockázatokat. Elmondása szerint az áremelkedés üteme a következő hónapokban a jegybanki toleranciasáv felső széle közelében alakul. A piaci szolgáltatások és az élelmiszerek árdinamikája a lassulás ellenére továbbra is erőteljes. Az inflációs várakozások csökkentek, de továbbra is magas szinten alakulnak – jelezte.
„A pénzügyi piaci stabilitás fenntartása kiemelt szempont”
– húzta alá Varga Mihály, hozzátéve: a változékony globális piaci hangulat érzékenyen érinti a feltörekvő piacokat.
Az ország pénz- és tőkepiaci megítélése stabil, amit a javuló fundamentumok támogatnak. A kamatkiadások nélkül számított elsődleges egyenleg a teljes előrejelzési horizonton egyensúly közelében lesz – mondta. A magyar gazdaság az első negyedévben stagnált éves összevetésben. A várakozásoktól elmaradó gazdasági teljesítményt rontotta az ipar és az építőipar, míg pozitívan járultak hozzá a szolgáltatások. A hazai fogyasztás 2025 során a növekvő reálbérek mellett várhatóan tovább bővül közlése szerint. Újságírói kérdésre az MNB elnöke elmondta:
a májusi döntésnél abból indultak ki, hogy az árstabilitás elérése és fenntartása a legfontosabb cél, amivel a hosszú távú gazdasági növekedés elérését segítheti a jegybank.
A második negyedévi gazdasági aktivitás várható alakulásáról újságírói kérdésre elmondta: az adatokat alaposan elemzik, a kilátásokat a júniusi Inflációs jelentésben majd részletesen kifejtik. Megjegyezte, hogy a legutóbbi 12 negyedévből hétben csökkent a magyar GDP.
Kapcsolódó tartalom
Kiemelt kép: Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke (Fotó: MTI/Kovács Attila)