Húsvétkor várhatóan a most is tapasztalható, 85 és 90 forint közötti fogyasztói átlagáron lehet majd hozzájutni a tojáshoz. Ez azt jelenti, hogy a vásárlók körülbelül a két évvel ezelőtti árszinten juthatnak hozzá az ünnepkörtől elválaszthatatlan élelmiszerhez – közölte Héjja Csaba az Agroinform gazdasági portál szerint.
A szakértő kifejtette: „Az árrésstop a tojás bolti árában összességében egy számjegyű árcsökkenést okozott. A most beállt átlagár a növekvő kereslet hatására tovább emelkedhetne a csúcsszezonhoz közeledve, hiszen a beszállítói árakat nem fagyasztották be, így azok emelésével automatikusan nőhet a fogyasztói ár is.”
„Ám a piaci folyamatok most arra utalnak, hogy a következő hetekben nem lesz számottevő árváltozás”
– tette hozzá Héjja Csaba a tojás árával kapcsolatban.

Az Agroinform cikkében arra is kitértek, hogy a húsvét előtt megnövekvő kereslet ellenére sem várható ellátási probléma, a hazai termelők idén is képesek lesznek ellátni az igények mintegy háromnegyedét – a fennmaradó részt pedig a kereskedelem az ilyenkor szokásos módon, importból egészíti majd ki.
Kapcsolódó tartalom
Helyi szinten véletlenszerűen előállhat napi szintű tojáshiány, így aki biztosra akar menni, akár már most nyugodtan megveheti a tojást húsvétra, mivel megfelelő tárolási körülmények mellett 28 napos szavatossággal rendelkezik – tették hozzá.
A KSH adatai szerint Magyarországon 2023-ban 2,4 milliárd darab tojást termeltek, az egy főre jutó éves tojásfogyasztás pedig átlagosan 233 darab volt. A tojás mára sikeresen beépült az egészségtudatos táplálkozási trendekbe, ami stabil keresletet biztosít a termék iránt, és Európán belül a magyar tojástermelés alapvetően versenyképesnek tekinthető, a hazai költségszint nagyjából a lengyellel megegyező.
50–100 százalékos áremelkedés sincs kizárva a tojásnál, ha életbe lép egy új uniós tiltás
Héjja Csaba ezzel kapcsolatban azt is megjegyezte, hogy előbb-utóbb be fogják vezetni a ketreces állattartás európai uniós tiltását, ami szintén jelentős változtatásokat tesz majd szükségessé ebben az ágazatban. Mint kifejtette, ma jellemzően (80 százalék feletti arányban) a feljavított ketreces tartást alkalmazzák a telepeken, de a most induló állattartótelep-fejlesztési pályázatok segítségével az új kapacitások létrehozásakor várhatóan már a technológiacserében gondolkodnak majd a támogatásokat elnyerő gazdálkodók.
Piaci becslések szerint a ketreces tartás gyors ütemben történő betiltása a jelenlegi tojásárak legalább 50–100 százalékos emelkedésével járna.
„Termelői szinten a profittermelést jelentősebb mértékben tudja befolyásolni a madárinfluenza. Abban az esetben, ha az állományt fertőzés éri, akár egy teljes év is kieshet a termelésből. Magyarországon a tojóállomány nagy része Bács-Kiskun vármegyére koncentrálódik, ami ebből a szempontból veszélyeztetettebb körzetnek számít a magas telepszám és állománysűrűség miatt” – tette még hozzá Héjja Csaba.
Kiemelt kép: Budapest, 2023. július 15. Gazdag árukínálat tálcára rakott tojásból a Kossuth téri piacon (Kispesti piac) (Fotó: MTVA/Bizományosi: Róka László)