Baleset

Gázolt a vonat Győrnél, késések várhatók

Mit kezdjünk 6 milliárd forinttal? – a közgazdász válaszol

| Szerző: Kertész Ákos
Egy olyan jelentős lottónyeremény, mint a 6,6 milliárd forint megszerzése komoly pénzügyi és életvezetési kihívásokat is hozhat magával. Lentner Csaba közgazdászprofesszor a hirado.hu-nak adott interjújában rámutat arra, hogy milyen fontos lépéseket kell megtenni a biztonság és a hosszú távú stabilitás érdekében a nyeremény megfelelő kezelése során.

A közelmúltban elvitték az ötös lottó főnyereményét, 6,6 milliárd forintot. A lottónyeremény kezelésével kapcsolatos pénzügyi tanácsadás legfontosabb szempontjai a biztonság és a hosszú távú stabilitás megteremtése Lentner Csaba közgazdászprofesszor szerint, aki a hirado.hu-nak mondta el, szerinte mit érdemes tenni ekkora összeg megszerzése után.

„Az első lépés a nyeremény átvétele után, hogy a teljes összeget a szerencsés győztes biztonságos helyre, diverzifikálva több banki számlán, különböző (2-3) nagy banki intézményeknél helyezze el. Ez a pénz addig ott kamatozna, amíg a konkrét befektetési döntések megszületnek”

– fejtette ki.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Károli Gáspár Református Egyetem egyetemi tanára megemlítette, hogy 2024. január 1-je óta nem kell fizetni a lottó nyertesének jövedelemadót, így a 6,6 milliárd forintot mind átutalják 28 napon belül a győztesnek.

A professzor azt tanácsolja, hogy az összeg körülbelül harmadát állampapírba tegyük, hiszen ezek még mindig jó, átlagban 5–8%-os évi hozamot biztosítanak a mai magyar piacon. Emellett kiemelte, hogy előnyösebb nem csak forintban, hanem nemzetközi fizetési eszközben, elsősorban euróban és dollárban is befektetni a nyeremény egy részét.

A nyeremény további kezelésében fontos az ingadozó hozamokkal rendelkező, nagy kockázatú részvények elkerülése, különösen a feltörekvő piacoké.

Hangsúlyozza, hogy rövidtávon nem szükséges konkrét befektetési döntéseket hozni; érdemes fél–egy évet adni magunknak a megfelelő stratégia kidolgozására.

Lentner emellett figyelmeztet a kriptopénzek és hasonló valutákba való befektetés kockázatosságára, amelyekbe átláthatatlansága és ellenőrizhetetlensége miatt hosszú távon mindenképp hátrányos pénzt fektetni.

A második lépésként célszerű az ingatlanba történő befektetés, amely hosszú távon biztosítja a család jövőjét. „Ez lehet bérbe adható vagy hasznosítható ingatlan, ami több generáció számára, akár 100 évre is garantálhatja a pénzügyi biztonságot” – mondta, majd hozzátette lényegében harmadik lépésként: „Ha vannak fiatalok a nyertes családjában, a tudásba való befektetés is javasolt. A nyelvtanulás, esetleg magas szintű külföldi egyetemi képzés segítheti az új generációkat a jövőbeli sikerességben.”

Az arany, illetve különböző műkincsek mondhatók még stabilabb befektetésnek a professzor szerint, azonban figyelmeztet, hogy ezek változó értékének megállapításához nagy szakértelem és speciális ismeretek szükségesek.

Állandó tartaléknak a 6 milliárd forintból 10–20 milliót javasol, továbbá egy havi költési limit megszabását preferálja, amit átlagkereset mellett 1–2 millió forintban szabna meg.

Végső tanácsként a közgazdászprofesszor elmondta: „Pénzügyi tanácsadók, például ügyvédek és könyvvizsgálók bevonása elengedhetetlen ahhoz, hogy egy közel hétmilliárdos nyeremény kezelésével kapcsolatos döntések megfelelően legyenek előkészítve és végrehajtva.”

Lentner Csaba közgazdászprofesszor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Károli Gáspár Református Egyetem egyetemi tanára

A kiemelt kép illusztráció. (Forrás: Shutterstock)

Ajánljuk még