Lakáshitel-szerződését írja alá a Híradóban szereplő ügyfél. Ez nemcsak neki, hanem bankjának is egy fontos pillanat. Idén, az eddig eltelt időszakban nagyon sok ilyen pillanat történt, hiszen a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint eddig még
soha nem tapasztalt ütemben növekszik a hitelfelvételi kedv a családok körében.
A legnépszerűbb fogyasztási hitelnél, a személyi kölcsönnél 72 milliárd forintot igényelt a lakosság májusban, ami történelmi rekordnak számít, hiszen soha ennyi pénzt még nem vettek fel egy hónapban, de a lakáskölcsönökből is 120 milliárd forintnál többet hiteleztek a bankok, ami a legjobb időket idézi.
És a rekordoknak nincs vége: elemzők biztosak abban, hogy a hitelfelvételek nagysága tovább nő, például a most júliusban elindult otthonfelújítási program részeként, hiszen sokan majd az energetikai korszerűsítésen túl más felújítási munkákat is végeztek, amit hitelből fedeznek majd.
A hitelezés felpörgése sok mindenre visszavezethető, így például arra, hogy a családok kedvezőnek ítélik meg a gazdasági kilátásaikat,
hiszen azt tapasztalják, hogy újra alacsony, 4 százalék alatti az infláció mértéke, emellett az év elején nagyon sok vállalatnál, intézménynél pedig két számjegyű fizetésemelés történt, ami sokakat bátorított arra, hogy hitelt vegyen fel. A több pénzből ugyanis könnyebb a törlesztőrészleteket kifizetni.
De, ami talán a legfontosabb, hogy tavaly a negyedik negyedévben megállt a kamatok, elsősorban a lakáshitel kamatok növekedése és 10 százalékról mára több bank is 7 százalék alá vitte a THM-jét, azaz a teljes hiteldíj mutatóját. Így már több tízezer forintot spórolhatnak meg a hitelesek a törlesztőrészletek kifizetésekor.
A Híradónak nyilatkozó elemző szerint a növekvő hiteleknek óriási szerepük lehet a gazdaság élénkülésében.
„A gazdaság számára szükség van arra, hogy az emberek több hitelt vegyenek fel, hiszen a kölcsönökből megrendelések lesznek. Hogyha nő a lakáshitel-állomány, az azt jelenti, hogy az építőiparnak több megrendelése lesz, márpedig ez a szektor egy jelentős szelet a magyar GDP-n belül. A fogyasztási hitelek bővülése pedig vásárlásokat eredményez, ez pedig növeli a magyar gazdaság teljesítményét” – magyarázta Tóth Levente, Bank360-csoport vezető elemzője.
Kapcsolódó tartalom
Ennek megfelelően a GDP várhatóan 2,5, jövőre pedig már 4,1 növekszik majd. Ezt erősíti a szeptembertől induló kisvállalkozókat segítő akcióterv is, amelynek keretében kiemelt szerepet kap, hogy a cégek megfizethető hitelhez juthassanak – hangzott el az M1 Híradójában.