Legfrissebb

Német győzelem, hetedik a magyar férfi kajak négyes az olimpián

Országszerte folyamatosan emelkednek a bérek

Nagyot nőttek a keresetek egy év alatt: a bruttó és a nettó összegek is 13 százalékkal nőttek áprilisban éves szinten. Ez azt jelenti, hogy az inflációt is beleszámolva csaknem 10 százalékos növekedést mutatnak a reálkeresetek. Elemzők szerint, ha ez a bővülés folytatódik, akkor a bérek vásárlóértéke is nőni fog.

Mindenféle autóalkatrészeket árulnak az M1 Híradóban bemutatott balassagyarmati kereskedésben. Az ott dolgozók fizetését minden évben emelik, így volt ez most is: 10 százalékkal, ami jóval magasabb, mint az egész évre tervezett infláció. Év közben pedig újabb emelés is jöhet.

„Év közben próbálunk még bért emelni. Attól függ, hogy a piaci körülmények hogy fognak alakulni” – mondta Sallói Zsolt a Malom Autóház Kft. ügyvezetője.

Országszerte folyamatosan emelkednek a bérek,

amit a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai is megerősítenek. Áprilisban mind a bruttó, mind a nettó bérek több mint 13 százalékkal nőttek, így

a bruttó átlagkereset már meghaladta a 645 ezer forintot, míg a nettó elérte a 444 ezer forintot.

A szakértő szerint ez több mindennel magyarázható. A korábbi magas infláció miatt például a vállalkozások jelentős része igyekszik segíteni a munkavállalóknak. És persze igyekeznek megtartani a jól képzett dolgozókat. Arról nem is beszélve, hogy a külföldi beruházók folyamatosan elszívják a munkaerőpiacról a magasan képzett dolgozókat.

A magasabb keresetek nemcsak a munkavállalóknak, a gazdaságnak is előnyös, hiszen

a reálbérek is folyamatosan nőnek.

„Gyakorlatilag tavaly december hónapban 10 százalék körüli növekedést mérhetünk éves alapon. Ez, azt jelenti, hogy 10 százalékkal több árut vásárolhatunk, vagy ennyivel többet költöttünk, nyaralásra, szórakozásra, mint a korábbi években. Ez egy nagyon jelentős növekedés” – magyarázta Sebestyén Géza, az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője.

A reálbérek növekedése kulcsfontosságú a magyar gazdaságnak, hiszen, ha többet ér a fizetés, akkor többet is költenek az emberek. Ha pedig nő a fogyasztás, az növeli a GDP-t. Az első félév adataiból már látszik, hogy az üzletek forgalma, ha lassan is folyamatosan nő.

Idén a kormány 2,5, jövőre már 4,1 százalékos GDP növekedéssel számol, amihez elengedhetetlen, hogy a bérek vásárlóértéke folyamatosan magas szinten maradjon.

A kiemelt kép illusztráció. ( MTVA/Oláh Tibor)

Ajánljuk még