Aktuális

Robbanás történt egy miskolci lakóházban

Újabb olajkutat állított csatasorba a Mol a vecsési olajmezőn

Újabb sikeres fúrások után egy újabb olajkút kezdte meg a termelést a napokban a vecsési olajmezőn, a Vecsés–1-re keresztelt területen. Az olajbányászok naponta 1500 hordónyi nyersanyagot hoznak fel a föld mélyéről a felszínre. Szombaton ugyancsak Vecsésen, a város másik szegletében kutatófúrásokat kezdenek, mert a szakemberek szerint itt is tetemes kőolaj található.

Frissen kibányászott vecsési kőolajjal indul a százhalombattai olajfinomítóba egy tartálykocsi. Szinte napra pontosan egy hónapja indult meg itt a termelés. A Vecsés 1-re keresztelt kúton naponta 1500 hordónyi nyersanyagot hoznak fel mintegy 2000 méter mélyről a felszínre. Hasonlóan mint a Vecsés–2-nél, amely már 2022 óta termel. Az olajat óriási tartályokban tárolják, míg el nem szállítják – számolt be a Híradó.

„A két vecsési kút ma már a Mol Magyarország kőolajtermelésének egynegyedét adja, és csak ez az egy kút több mint tíz százalékkal emelte termelési volumenünket. Ezek a nagyságrendek azt jelentik, hogy itt komoly munka folyik, és komoly sikereket értünk el” – részletezte Bacsa György, a Mol Magyarország ügyvezető igazgatója.

Az olajbányászok időről időre mintát vesznek a kitermelt kőolajból, hogy megnézzék, tartalmaz-e például szennyező anyagot.

Az eddigi vizsgálatok szerint a vecsési nyersanyag nagyon jó minőségű, nemcsak a szennyeződésektől, hanem víztől és gáztól is mentes.

A szakemberek szerint minden Magyarországon kitermelt hordónyi kőolaj hozzájárul az importfüggőség csökkentéséhez, és növeli az energiaellátás biztonságát. Ezért is van jelentősége az újabb és újabb kutatásoknak.

Az úgynevezett R–69-es fúrótorony szombaton kezdi meg a működését Vecsés másik szegletében. A várakozások szerint itt is

jelentős mennyiségű nyersanyagot rejt a földmélye.

Ha ezt a kutatófúrásokkal is igazolni lehet, akkor ez lesz a Vecsés–3-ra keresztelt legújabb hazai olajkút.

„Ez a fúrás nagyjából negyven napot fog igénybe venni, ennyi idő szükséges, hogy lefúrjunk nagyjából kétezer méter mélységbe, és meglássuk azt, hogy találunk-e ismét olajat a Vecsés–2-es és a Vecsés–1-es találat után. Ez a berendezés jelenleg a Mol által használt legnagyobb teljesítményű berendezés, ezer lóerő teljesítménye van” – magyarázta Schubert Archibald, a Mol Magyarország kutatás-termelési igazgatója.

A Mol a következő három évben csaknem százmilliárd forintot tervez befektetni a hazai kutatásokba és kitermelésbe.

A vállalat jelenleg a legnagyobb szénhidrogén-termelő Magyarországon. Tavaly az itthon a felszínre hozott kőolaj felét, a földgáznak pedig a 86 százalékát a Mol bányászta ki.

Kiemelt kép: A kitermelt kőolaj tárolótartálya a Mol vecsési Vecsés–2 olajkútja bemutatásán 2022. november 28-án (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)

Ajánljuk még