Varga Mihály az Óbudai Egyetem mechatronikai tudományos laborjai első ütemének átadó ünnepségén elmondta, a most induló négy székesfehérvári laborban a legmodernebb high-tech területen kezdődhet el a kutatás, az Ipar 4.0, a szenzorfejlesztés, a 3D modellezés, a robotfejlesztés és a dróntechnológia témakörében.
Az Óbudai Egyetem a székesfehérvárin kívül Kaposváron és Zsámbékon is tudományos és innovációs parkot fejleszt kormányzati támogatással – tette hozzá.
A tárcavezető fontos mérföldkőnek nevezte a székesfehérvári beruházást, méltatva, hogy a fejlesztések szervesen beépülnek a gazdaságba.
Az egyetemek alapítványi működésének előnyeként említette a nagyobb önállóságot, a helyi igények szerinti tervezés lehetőségét. Ahhoz, hogy az egyetemek az ország gazdasági központjaivá váljanak nagyobb önállóságra van szükségük – mondta, hozzátéve, az az Óbudai Egyetem az alapítványi működés eredményeként nemzetközi mércével mérve is eredményes.
Megemlítette a pénzügyminiszter, hogy a 2010-es években a magyar gazdaságpolitika a gyártás területére fókuszált, ma már azonban a fejlesztésre kell helyezni a hangsúlyt, és kiemelte, hogy ennek kiindulópontjai éppen ezek a laborok lehetnek.
Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora felidézte, hogy
a kar megalapításakor a gyakorlatorientált képzés elindítása volt a cél a befektetői szemlélet meghonosítása mellett, ennek jegyében indultak a science-park beruházások is.
Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere (Fidesz-KDNP), a Rudolf Kálmán Óbudai Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke egyebek mellett arról beszélt, hogy a science-parkok megvalósítása és működtetése az egyetem, a vállalati szféra, az állam és az önkormányzati szféra együttműködésével lehetséges.