Baleset

Nyolc autó ütközött az autópályán, több mentőhelikoptert is riasztottak

Államtitkár: A Szép-kártyát érintő intézkedések is segítik a családokat és az infláció letörését

Augusztustól nemcsak az élelmiszerek 15 százalékos akciózása, hanem a Szép-kártyát érintő kormányzati intézkedések is segítik a családokat és az infláció letörését. A kormány intézkedése nyomán a munkáltatók újabb 200 ezer forinttal tölthetik fel dolgozóik Szép-kártyáját, így a keretösszeg bruttó 450 ezerről 650 ezer forintra nő. Az intézkedéstől a fogyasztás növekedését várják a szakértők.

Kiemelt cél az infláció letörése, és ennek érdekében a kormány több intézkedést is hozott. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) államtitkára, Lóga Máté ezek közül kiemelte a június 1-jén bevezetett kötelező akciózást, amelynek mértéke augusztustól 10-ről 15 százalékra emelkedett.

Lassul az élelmiszerek árának emelkedése

Óriási népszerűségnek örvend a vásárlók körében a július 1-jén indult online árfigyelő rendszer, amelynek köszönhetően egy hónap alatt 2 százalékponttal csökkent az élelmiszer-infláció.

Kapcsolódó tartalom

Emellett, augusztustól nemcsak az élelmiszerek 15 százalékos akciózása, hanem a Szép-kártyát érintő kormányzati intézkedések is segítik a családokat.

A kormány intézkedése nyomán a munkáltatók újabb 200 ezer forinttal tölthetik fel dolgozóik Szép-kártyáját, így a keretösszeg 450 ezerről 650 ezer forintra nő.

Lóga Máté az M1 adásában felhívta a figyelmet arra is, hogy „a Széchenyi-pihenőkártyával rendelkező munkavállalóknak lehetőségük van ezt az emelt keretösszeget immáron nem csak specifikusan az adott zsebre vonatkozóan felhasználni – tehát az időszak során egybenyitásra kerültek ezek a zsebek –, így immáron hideg élelmiszerre is fel tudják használni például a Széchenyi-pihenőkártyán szereplő összeget az augusztus 1-től december 31-ig tartó időszakban” – emelte ki a GFM államtitkára.

A Szép-kártya keretének emelése és a bolti akciók együttesen érezhetően növelhetik a fogyasztást, ami a magas infláció miatt jelentősen csökkent az év első felében.

Kapcsolódó tartalom

Taktikáznak a kereskedők

„Rendkívül éles verseny van a piacon, az árfigyelőből lehet látni, hogy napról napra változik, hogy melyik terméknek esik az ára nagyobbat. Azt el kell mondani, hogy válogatni nagyon is érdemes, hiszen az árak különbözőek, az egyik termék az egyik boltban, a másik a másikban olcsóbb, nyilván ez is üzletpolitika, taktika kérdése, ez ugyanolyan mint a sport, a foci, taktikáznak a kereskedők, figyelik egymás árait” – magyarázta Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.

Elemzők szerint ha a következő hónapokban erősödik a fogyasztás, akkor a gazdaság is növekedéssel zárja 2023-at.

Ezt segíti a kormánydöntést is, amelynek eredményeként augusztustól duplájára emelkedik a Széchenyi-kártya Beruházási Hitel maximális összege. Vagyis, a kis- és közepes vállalkozások az eddigi 550 millió helyett egymilliárd forintot is igényelhetnek fejlesztéseikre, nagyon kedvező feltételekkel. Sebestyén Géza, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) gazdaságpolitikai műhelyvezetője szerint ez nagy segítség az érintett cégeknek.

Kapcsolódó tartalom

Sebestyén Géza a Kossuth Rádióban elmondta: a háború, az elhibázott szankciós intézkedések miatt az infláció mellett a kamatok is megemelkedtek Európában, így nálunk is. Egy ilyen környezetben a kisebb cégek nem mernek hitelt felvenni, mert nem tudják, hogy képesek lesznek-e visszafizetni.

„A magas infláció miatti magas kamatok sokkal inkább sújtják, jóval nagyobb mértékben negatív hatást gyakorolnak a kis- és középvállalkozásokra, hiszen az ő számukra szükséges források ára az jelentős mértékben megdrágul, és ez azt is jelenti, hogy ők kevésbé tudnak befektetni, kevésbé tudnak beruházni, kevésbé tudnak olyan fejlesztéseket végrehajtani, amelyekkel a versenyképességüket megtartják” – magyarázta a szakértő.

Kapcsolódó tartalom

Ez a helyzet most gyökeresen megváltozhat.

Vagyis, teljesülhet a kormány várakozása, miszerint idén legalább másfél százalékkal nőhet a GDP, miközben Európa számos országában recesszióval számolnak.

A kiemelt kép illusztráció. 

Ajánljuk még