Németországban az utolsó három – még üzemben lévő – atomerőművet is bezárták szombaton. Az ország ezzel több mint 50 év után búcsút mondott az atomenergiának. A német nemzet sosem volt atompárti, ennek ellenére a lakosság kétharmada jelenleg inkább már megtartaná az erőműveket. Mindeközben Finnországban megkezdte működését Európa legnagyobb atomreaktora – hangzott el kedden az M1 műsorában, amelyben Litkei Máté, a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézetének igazgatója elemezte az atomenergia felhasználásával kapcsolatos nemzetközi fejleményeket.
Kapcsolódó tartalom
A szakértő rámutatott, hogy a német energiapolitika jelentős mértékben importra alapoz, és az importkapacitások dinamikusan váltakoznak. Kiemelte, hogy Franciaország eddig villamosenergiát tudott átadni Németország részére, viszont tavaly az elhalasztott erőművi beruházások, felújítások és az aszályhelyzet miatt kénytelen volt szüneteltetni a nukleáris termelést sok reaktorban.
Kapcsolódó tartalom
Ennek következtében ez az irány megfordult és Németország a széllel előállított villamosenergiát volt kénytelen átadni a franciák részére.
Kapcsolódó tartalom
„Az a nagy kérdés merül fel, hogy azok a kapacitások, amelyekkel Németország számolt, rendelkezésre fognak-e állni?”
– vetette fel a kérdést Litkei Máté, hozzátéve, hogy a helyzetet tovább nehezíti az orosz–ukrán háború, amely felforgatta az egész európai energiaellátást.
Kapcsolódó tartalom
Hangsúlyozta, hogy a lignitfelhasználást nem sikerült visszaszorítani, pedig ez a legszennyezőbb energiahordozó, amit Németország használni tud.
„A lignitfelhasználást növelni volt kénytelen Németország, rekord magas kibocsátásokat produkált például az üvegházhatású gázok tekintetében, percenként elképzelhetetlenül nagy, 365 tonna szén-dioxidot bocsát ki Németország. Ez rekordot döntött a tavalyi évben, mert az atomerőműveket leállítják, a korábban jóval tisztábbnak számító gáz kapacitásokat nem tudják kihasználni, hiszen nem érkezik meg Oroszországból”
– magyarázta a szakértő, mikor a környezetvédelmi hatásokról kérdezte a műsorvezető.
Kapcsolódó tartalom
Litkei Máté rámutatott, hogy a németek kétharmada jelenleg úgy döntene, hogy ne állítsák le az atomerőműveket, de az emberek véleményét nem kérték ki ebben a kérdésben.
Kiemelt kép: hirado.hu