logo

Műsorújság

×
Kövessen minket Facebook-on is!

Már követem az oldalt!

A 200 ezres minimálbérrel a kisvállalkozások is jól járnak

| Szerző: hirado.hu
Megjelent a rendelet a minimálbér és a garantált bérminimum emeléséről: januártól 200 ezer forintra nő a legkisebb kereset, a garantált bérminimum pedig 260 ezer forint lesz. Több cég egyébként is béremelésre készült jövőre: így azt mondják, nem okoz gondot a magasabb fizetések kiutalása. A megállapodás része egyébként, hogy a cégek adókedvezményeket is kapnak – hangzott el az M1 híradójában.

A minimálbéremelés a legutóbbi nemzeti konzultáció egyik témája volt, az emelést a válaszadók elsöprő többsége támogatta. A bérmegállapodást novemberben írták alá az érdekképviseletek a kormánnyal.

A döntésről szerda este jelent meg a rendelet a Magyar Közlönyben. Vagyis mostantól hivatalos:

januártól 200 ezer forint lesz a minimálbér, a garantált bérminimum pedig 260 ezer forintra nő. Vagyis csaknem 20-20 százalékkal emelkednek a legalacsonyabb keresetek jövőre, ami mintegy 2,5 millió embert érint.

Egy pécsi építőipari vállalkozó főleg nagy cégektől kapja a megrendeléseit. Jelenleg egy üzemcsarnok bővítésén dolgoznak. Azt mondja: Szakképzett kőműveseket és villanyszerelőket foglalkoztat, akiknek versenyképes fizetést ad. De alkalmaz pályakezdőket is, minimálbérért. Januártól viszont nemcsak ők, hanem minden dolgozója többet vihet haza.

A cég ügyvezető igazgatója, Magyari Csaba az M1-nek elmondta: „Mi is már készültünk, végeztük a számításokat és több hónappal ezelőtt a kollégáknak bejelentettük, hogy az újévet, a januári hónapot hogy fogjuk kezdeni.”

Nem ez az egyetlen ilyen cég, amelyik januártól többet fizet dolgozóinak.

A legkisebb bérek emelkedése ugyanis felfelé tolja a magasabb fizetéseket is. Azért, hogy ezeket a költségeket a cégek ki tudják termelni, a kormány jelentős adócsökkentésekről döntött.

  • Januártól 13 százalékra csökken a munka közterhe és az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás
  • Ezentúl nem kell szakképzési hozzájárulást fizetni
  • A helyi iparűzési adó felét pedig továbbra is elengedik a kiscégeknek.
  • A szociális hozzájárulás 2,5 százalékkal csökken
  • A kisvállalati adó pedig 10 százalékra mérséklődik.

A kormány most úgy számol, hogy

egy 10 fős vállalkozásnak, amelynek vannak minimálbéren és az átlagbéren foglalkoztatott dolgozói is, az adócsökkentéseknek köszönhetően összeségében több pénze marad.

György László gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkár elmondta: „Átlagosan egy ilyen vállalkozásnál a 2022 január elsejétől hatályos intézkedések egyenlegeként félmillió forinttal több pénz marad. Tehát félmillió forintja marad még arra, hogy a többi munkavállaló bérét is emelje vagy beruházzon, befektessen a jövőbe.”

Összesen 750 milliárd forinttal csökkennek a munkát terhelő adók, vagyis éves szinten ennyi pénz marad pluszban a magyar vállalkozásoknál.

Kapcsolódó tartalom

Ajánljuk még