
Az államtitkár hozzátette: 2019-ben megújították a szakképzés rendszerét. Olyan intézkedéseket hoztak, amelyek már az általános iskolától segítik a fiatalokat abban, hogy bekerüljenek a szakképzésbe, sikerrel vegyék az ottani akadályokat, majd szakmájukkal egyből találjanak jól fizető munkát, és ha később szeretnének, továbbtanulhassanak az egyetemeinken.
A szakképzés előtt (általános iskolában):
Három éve működik egyre népesebb táborral a Tanítsunk Magyarországért program, amelynek keretében már közel ezer egyetemista támogat általános iskolásokat a szakmák megismerésében és a tanulásban. A mentorálás jóval több puszta korrepetálásnál, ugyanis az egyetemisták megmutatják a diákoknak a településen túli világ izgalmait, a cégeket, a kollégiumot, segítik őket az élményszerzésben, hiszen ezek a gyerekek korábban gyakran még a településük határát sem hagyták el.
A diákok a közös élményeket (például a repülőtér vagy a csokoládégyár meglátogatását, a pizzázást, az állatkertet, az edzőtermi programokat) 10-ből 100-asra értékelik. Jelenleg a programnak köszönhetően több mint háromezer kistelepülési diák dönthet tudatosabban jövőjéről és támaszkodhat segítőkre, hogy befejezze az általános iskolát és közelebb kerüljön álmai hivatásához.
A Dobbantó Program lényegében egy 0. évfolyam azoknak a 15-25 éves fiataloknak, akik idő előtt kimaradtak az iskolából. Nekik biztosítják a lehetőséget, hogy a szakiskolák segítségével megtalálják számításaikat az iskolapadban, majd a munkaerőpiacon.
A szakképzés alatt:
- Megéri jól tanulni! A szakképzésben tanulók tanulmányi eredményeik alapján ösztöndíjra jogosultak, amelynek legmagasabb havi összege 2022-től nettó 70 ezer forint.
- Megéri dolgozni! A duális képzésben tanulók ugyanúgy jogosultak munkabérre az őket foglalkoztató cégnél, mint minden más dolgozó. A tanulóknak ez után ráadásul nem kell személyi jövedelemadót fizetniük. A munkabér havi összege a mindenkori minimálbér 60-100 százaléka, ez 2022-től nettó 97.800-163.000 forint.
A szakképzés után:
- A szakképzés sikeres befejezésekor a fiatalok szakmai vizsgájuk eredménye alapján egyszeri pályakezdési támogatást kapnak, a legjobbak 2022-től akár 360 ezer forintot. Ezt szabadon elkölthetik, például megvehetik belőle első munkaeszközeiket vagy műhelyt bérelhetnek.
- 2022. január 1-től a 25 év alatti fiataloknak nem kell személyi jövedelemadót fizetniük, ami átlagosan havi nettó 50-65 ezer forinttal növeli bérüket.
- Azokat a 15-29 év közötti fiatalokat, akik nem tanulnak és nem is dolgoznak, az Ifjúsági Garancia Programmal támogatják. Ennek keretében személyre szabott tanácsadást kapnak, hogy megtalálják a számukra legmegfelelőbb lehetőséget, legyen az munka vagy tanulás. A következő időszakban erre a célra várhatóan 184 milliárd forintot fordít a kormány, ami fiatalonként körülbelül 1,3 millió forintot jelent.
A szakképzés megújításának már látszanak az első eredményei:
2021-ben 10 százalékkal több fiatal választotta a szakképzést, mint egy évvel korábban.
Az új rendszerben a tanulók 59,7 százaléka tanul duális képzésben, szemben a korábbi rendszer 49,1 százalékos értékével. Ez kiemelkedő arány.
“Látni kell ugyanakkor, hogy mi magyarok rengeteget dolgoztunk azért, hogy visszaállítsuk a szakmaszerzés és a szakemberek becsületét. A baloldali politika úgy tekintett törekvéseinkre, hogy azzal el akarjuk butítani a magyarokat. Erről szó sincs, a sikeres nyugat-európai és távol-keleti országokban jóval magasabb a szakmát tanulók aránya, mint amilyen Magyarországon 2010 előtt volt” – hangsúlyozta az államtitkár.
Majd hozzátette, hogy a magyar kormány továbbra is azon dolgozik, hogy aki tesz az előrelépéséért, az tudjon is boldogulni. György László szerint csak így tudjuk megnyerni a következő évtizedet.
A címlapfotó illusztráció.