Működnek a kormány által meghozott gazdaságvédelmi intézkedések, sikerült megőrizni a munkahelyeket, valamint újakat létrehozni, és ezzel párhuzamosan a bérezés is jelentősen emelkedett. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a legnehezebb, járványidőszakban is több mint 10 százalékkal nőttek a keresetek Magyarországon. A hirado.hu infografikán mutatja be az előrelépést.
A KSH közlése szerint áprilisban 440 600 forint volt a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset pedig 293 000 forint volt, mindkettő 10,1 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban.
A bruttó keresetek a vállalkozások körében 9 százalékkal, a költségvetésben, az egyes előmeneteli rendszerek ütemezett béremeléseinek köszönhetően 12,7 százalékkal nőttek.
Jól látható a kormány gazdaságvédelmi intézkedéseinek hatása, még a legnehezebb, járványidőszakban is jelentős mértékben nőttek Magyarországon a bérek.
Idén először volt ismét két számjegyű az átlagkeresetek emelkedése. Az első negyedévben 9,4 százalékos növekedést mért a statisztika.
A legjelentősebb növekedés az egészségügyben tapasztalható, ahol a kormány által bevezetett, soha nem látott béremelés első lépcsőfokának köszönhetően 42,4 százalékkal nőtt a kereset, amelynek így a bruttó átlaga megközelítette az 562 ezer forintot.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára szerint a kedvező adatok azt jelzik, hogy túl vagyunk a nehezén. Bodó Sándor az M1-nek elmondta, hogy az adatokat akkor vették fel, amikor – január és április között – a járvány miatti legnehezebb időszakot éltük.
Az látszik, hogy a gazdaság – mind a versenyszféra, mind a közszféra – nehezen ugyan, de kitartó, szorgalmas munkával, célirányos intézkedésekkel ezt a legnehezebb időszakot átvészelte – fogalmazott az államtitkár. Bodó Sándor felhívta a figyelmet arra is, hogy száz hónapja folyamatosan növekednek a bérek Magyarországon.
A címlapfotó illusztráció.