A bérek emelkedése lényegében fenntartja a vírusjárvány előtti erős dinamikát – állapították meg az MTI-nek nyilatkozó elemzők, akiket már erősen foglalkoztat a jövő évi bértárgyalások kimenetele.
Horváth András, a Takarékbank vezető elemzője kommentárjában leszögezte: a bruttó bérek szeptemberben is megközelítőleg a vírus előtti dinamikát tartották.
A Takarékbank szakértőinek várakozása szerint
10 százalék körüli lesz az idei éves dinamika, jövőre pedig 8,5 százalék körüli növekedést várnak, de ezt a minimálbérről zajló tárgyalások jelentősen befolyásolhatják még.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint sem látszik nagy változás a bérezési folyamatokban, továbbra is az év eleji vállalati bérdinamika, az össztételhatás és az év közbeni állami bérrendezések mozgatják a mutatót. Előre tekintve most a legfontosabb kérdés, hogy sikerül-e a feleknek megállapodniuk a jövő évi minimálbérben.
Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője fontosnak tartotta megjegyezni, hogy a keresetek számításánál a teljes munkaidőben foglalkoztatottakat veszik figyelembe.
Ez felfelé torzítja a statisztikát, mivel a foglalkoztatás leginkább az átlagosnál alacsonyabb jövedelmet biztosító ágazatban csökkent,
és az alacsonyabb végzettségű, alacsonyabb termelékenységű munkaerőt sújtották inkább a leépítések vagy a részmunkaidős foglalkoztatás.
A címlapfotó illusztráció.