×
Kövessen minket Facebook-on is!

Már követem az oldalt!

Több mint kétszázmilliárd forintot igényeltek a vállalkozások a Széchenyi-kártya krízis termékeiből

 

A Széchenyi-kártya-program válsághelyzetre kidolgozott új termékeinek indulása óta, 2020. május 15-től eddig több mint 210 milliárd forint államilag támogatott hitel felvételére fogadtak be mintegy 7500 kérelmet, ebből több mint 1800 ügylet keretében 34 milliárd forintra már szerződést is kötöttek a bankok – mondta Krisán László, a programot működtető Kavosz Zrt. vezérigazgatója szerdán háttérbeszélgetésen, Budapesten.

Felidézte, hogy a vállalkozásokat segítő hitelprogramokon belül a kis- és középvállalkozások finanszírozására fókuszáló Széchenyi-kártya-programot a vállalkozói visszajelzések alapján a válság kezelésére alakították át az európai uniós szabályok enyhülésének figyelembe vételével.

Hangsúlyozta, a Széchenyi-kártya-program új termékei mutatják, hogy a Kavosz tulajdonosai, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara valamint a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége elkötelezett a hitelesen működő vállalkozások mellett.

Krisán László felhívta a figyelmet arra, hogy

a Széchenyi-kártya-program új termékei közül a beruházási hitel új elemekkel bővült,

egyebek közt lehetőséget adnak meglévő hitelek kiváltására, üzletrészvásárlásra, köztük a generációváltság segítő átalakulás finanszírozására.

Kiemelte, hogy a legkelendőbb az agrár-Széchenyi-kártya plusz, amely az eddig befogadott kérelmek több mint 50 százalékát teszi ki, összegben pedig 36,02 százalékot képvisel. Az új konstrukcióként kidolgozott Széchenyi Munkahelymegtartó Hitel a beadott kérelmek 2,43 százalékát, összegben pedig 3,17 százalékát jelenti – tette hozzá.

Az új termékportfólióban a kártyák 84 százalékát vidéki, 16 százalékát fővárosi cégek igényelték,

megyéket tekintve pedig Bács-Kiskun, Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Csongrád jár az élen – mutatott rá Krisán László.

A Kavosz vezérigazgatója elmondta, hogy a Széchenyi-kártya-program új termékeivel felvett átlagos hitelérték 28 millió forintra emelkedett a válság előtti 13–14 millió forinttal szemben, a beruházásinál eléri a 74 millió forintot is. A legkisebb igényelt összeg 500 ezer, és a legnagyobb 930 millió forint volt.

A Kavosz adatai szerint a program új termékeit igénylő vállalkozások több mint 42 ezer munkavállalót foglalkoztatnak, a befogadott ügyletek 83,76 százalékát mikrovállalkozások, 14,46 százalékát kisvállalkozások, 1,78 százalékát középvállalkozások adták be.

Újságírói kérdésre válaszolva Parragh László, a Kavosz igazgatósági elnöke elmondta, láthatóan a vállalkozások törekednek a koronavírus okozta válság túlélésre, ugyanakkor nagy a különbség abban, hogy a vállalatok vezetői mennyire bíznak a jövőben.

Világosan kell látni, hogy

a cégek kilábalásához keresletorientált piacra van szükség, a belföldi kereslet csúcsra van pörgetve, a külpiac viszont változó.

Parragh László szerint félő a csődhullámok beindulása, a körbetartozás, lánctartozás erősödése, és még nem lehet biztosan megmondani az idei éves gazdasági visszaesés mértékét.

A cégek helyzetével kapcsolatosan biztatónak nevezte, hogy a vállalkozások jelentős része nem élt a hiteltörlesztési moratórium lehetőségével. Felhívta a figyelmet arra, hogy még mindig nagy a látencia a cégek körül, amin az adatbázisok összekapcsolása enyhíthetne.

Tolnay Tibor, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége elnöke szerint is a vírus miatti bizonytalansági tényezők miatt nehéz megjósolni a magyar gazdaság idei visszaesésének mértékét.

A címlapfotó illusztráció.