A befektetési témákra szakosodott amerikai Site Selection nevű magazin napokban megjelent 2019-es jelentése alapján Magyarország idén újra a világ tíz legjobb befektetési célországa között szerepel. Emellett ismét elismerésben részesült a Nemzeti Befektetési Ügynökség is, amelyet a tavalyi év után idén ismét a Közép-Európától Közép-Ázsiáig terjedő térség legjobb beruházásösztönző ügynökségének választottak.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Kossuth Rádiónak adott interjújában azt mondta, mindez elismerés a magyar emberek számára is, hiszen ezeknél a döntéseknél megvizsgálják a munkaerő-piaci helyzetet és a munkaerő képzettségét. A magyar emberek tudása és szorgalma teljesen versenyképes, ennek pedig az az oka, hogy ez a térség józan észen alapuló politikát folytat gazdaságilag és biztonságilag is. A miniszter arra is felhívta a figyelmet, hogy
amelyben nagy szerepe van Magyarországnak is, ahol tavaly összesen 98 nagy beruházás volt, az új beruházások összesített értéke pedig 1380 milliárd forint volt.
Magyarország nemcsak a Site Selection értékelésében kapott helyet, hanem a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) kimutatásában is, ebben Magyarország első helyen szerepel az egy főre jutó külföldi beruházások értéke alapján – jelentette ki Csath Magdolna közgazdász a Kossuth Rádió A nap kérdése című műsorában.
A pozitív eredményeket több szempont is igazolja
A pozitív eredményeket több szempont is igazolja. Véleménye szerint az első helyen az olyan alapfeltételek állnak, mint a biztonság, a stabil kormányzás, a megfelelő infrastruktúra és a földrajzi elhelyezkedés. Ahol ezek az alapfeltételek megvannak, oda egy vállalkozó is szívesen fektet be tőkét – jegyezte meg.
A kép illusztráció (Fotó: MTI)
A másik fontos tényező az üzleti környezet. A szakértő itt a gazdasági stabilitást és a költségvetési hiány szinten tartását, valamint az adók mértékét emelte ki, míg harmadik szempontként azokat a feltételeket említette, amivel Magyarországra csábíthatók a külföldi vállalkozók. Példának említette a munkaerőköltséget, az európai uniós pályázati lehetőségeket és az állami támogatásokat.
Erőteljes verseny áll fent az országok között
Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági kutatócsoport-vezetője az országok között fennálló erőteljes versenyről beszélt. Ebben a versenyben pedig Magyarország egy elég jó helyen áll – hangsúlyozta. Elmondta, az Eurostat statisztikai információ szerint a külföldi tulajdonú vállalatok
Ez kiemelkedő teljesítménynek számít, hiszen hazánkat csak Írország előzi meg 59,22 százalékkal – fűzte hozzá. Megjegyezte, ennek természetesen megvan a hátránya is, mert ha ilyen magas a külföldi arány, az azt jelenti, hogy kevesebb a magyarországi vállalatok száma.
Csath Magdolna szerint a külföldi beruházók egy adott ágazathoz járulnak hozzá leginkább, ez pedig az autógyártás. A járműgyártás azonban jelentősen érzékeny a különböző gazdasági tényezőkre, így ha bármi történik a piacon, az ágazat szinte azonnal bajba kerül rövid- vagy hosszú távon. Hozzátette, ezért is fontos, hogy egy adott ország gazdasági szerkezete kiegyensúlyozott legyen.
Megbízható munkaerőként tekintenek a magyarokra
A legfrissebb Eurostat adatok szerint Magyarországon az átlagos munkaerőköltség – ez magába foglalja a béreket és a hozzájuk tartozó járulékot – körülbelül 27 százalék. Szerinte ez a szám nemcsak a biztonságnak, de a megfelelő munkakultúrának is köszönhető.
Úgy véli, a magyarok akár három műszakban, és fegyelmezetten dolgoznak, illetve az Audi kivételével sztrájkok sem jellemzők az országban. Ez egy vállalat szempontjából nagyon vonzó, hiszen megbízható munkaerőként tekintenek a magyar munkavállalókra.