Felhívást tettek közzé az 1956-os szabadságharchoz kötődő ismert közéleti szereplők az április 12-ei országgyűlési választások kapcsán. A Pesti Srácok-on megjelent közlemény szerzői – Dr. Cey-Bert Róbert Gyula író, Dr. Bándi Kund, az Ötvenhatos Szabadságharcos Szövetség alelnöke, valamint Melocco Miklós szobrászművész, az Összmagyar Testület elnöke – történelmi párhuzamokkal és személyes tapasztalataik felidézésével fogalmazták meg álláspontjaikat.
A nyilatkozat a magyar történelem szabadságküzdelmeire hivatkozva hangsúlyozza, hogy a szabadság eszméje a nemzeti identitás egyik alapköve. Példaként említi a 907-es pozsonyi csatát, valamint az 1956-os szabadságharcot, amelyben a magyarok jelentős túlerővel szemben is kiálltak a függetlenségért.
A közlemény részletesen kitér az 1950-es évek kommunista rendszerének megítélésére, amelyet elnyomó, a nemzeti értékeket romboló időszakként ír le. A szerzők felidézik az 1956-os harcok emberi áldozatait, és úgy vélik, hogy bár a szabadságharcot leverték, az hosszú távon hozzájárult a rendszer későbbi bukásához.
„A hősies, önfeláldozó ötvenhatos harcokban ezrek estek el, tízezrek sebesültek meg, végül a szovjet páncélos túlerő keresztül gázolt szabadságvágyunkon és visszaállította a nemzetellenes elnyomó kommunista hatalmat. Szabadságharcunk azonban halálos sebet ejtett az otromba vörös szörnyön, amely aztán több, mint 30 évnyi kínlódás után összerogyott. Az ország visszanyerte a szabadságát, 1990-ben szabad választásokat tartottak, a megszálló szovjet csapatok kénytelenek voltak kivonulni az országból” – olvasható a közleményben.
A szerzők az 1990 utáni időszakot kritikus szemmel értékelik, különösen a privatizációt illetően. Mint írják: „Nemzeti szabadságunkat azonban mégsem nyertük vissza teljesen, a kommunista vezetésnek sikerült fondorlatosan átmenteni ebül szerzett gazdasági hatalmát, kapitalista maszkot öltve, privatizálták maguknak az ország vagyonának jelentős részét, a maradékot pedig potom pénzért eladták külföldi »befektetőknek«. A visszaszerzett szabadság elvesztette nemzeti tartalmát és rablóbandák féktelen orgiájává változott.”
Álláspontjuk szerint a valódi fordulat 2010 után következett be, amikor a második Orbán-kormány kétharmados parlamenti többséggel kezdte meg működését. Ezt az időszakot a nemzeti szuverenitás megerősítéseként és a határon túli magyarság integrációjaként jellemzik. A kiáltvány úgy fogalmaz, hogy „a kommunista szellemű balliberális ellenzék azonban nem fogadta el a nemzet érdekeit kifejező változást és indokolatlanul, hisztérikusan támadni kezdte a nemzeti kormányt, de mindhiába, a nemzeti többség három választási cikluson továbbra is kétharmados többséggel újra választotta az érdekeiket képviselő kormányt.”
A 2026-os országgyűlési választás különösen nagy tétű, mivel úgy látják, hogy nemcsak belpolitikai, hanem nemzetközi erők is befoly ásolni kívánják az ország jövőjét. Cey-Bert Róbert Gyula, Bándi Kund és Melocco Miklós ezért kritikával illetik az ellenzéki politikai szereplőket és egyes nemzetközi partnereket is: „A 2026-os választásra azonban az erőviszonyok megváltoztak, már nemcsak a hazai balliberális ellenzékkel kell szembeszállnunk, hanem az őket támogató ellenséges magyarellenes Ukrajnával és a háborúra készülő, Ukrajnát támogató balliberális Európai Uniós vezetéssel is. Valójában a »Tisza« fedőnevet viselő balliberális párt az nemzetellenes idegenek által létrehozott és pénzelt pártalakulat feladata a nemzet érdekeit képviselő Orbán-kormány leváltása és Brüsszel és Ukrajna utasításait végrehajtó, hazaáruló kormány hatalomra juttatása. ”
A felhívás szerzői azzal a felhívással fordulnak a választókhoz, hogy aktívan vegyenek részt a választáson, és támogassák a Fidesz–KDNP jelöltjeit: „Az 1956-os szabadságharc még életben lévő veteránjaiként arra kérünk benneteket, hogy legyetek a 2026-os választási küzdelem új szabadságharcosai, álljatok ki a magyar szabadság és függetlenség szent ügye mellett. Kérünk Benneteket, hogy szívvel és lélekkel, szavazatokkal támogassátok a nemzeti szabadságot, a nemzeti érdekeket képviselő Orbán-kormány, Fidesz–KDNP jelöltjeit!”
A kiemelt kép forrása: MTI/Mohai Balázs











