Orbán nem úgy néz ki, mint aki elveszítené a választást, megdöbbentő a támogatottsága – a BBC ukrán tudósítója a péceli gyűlésen járt

| Szerző: hirado.hu
A BBC ukrán tudósítója elment a Fidesz péceli gyűlésére és megdöbbentette, hogy a magyar miniszterelnököt mennyien támogatják, mennyire rezonál a közönség a mondandójára, és nem úgy néz ki, mint aki elvesztené a választást.

A brit közszolgálati média ukrajnai kiadásának, a BBC News Ukrajinának a tudósítója, Szvjatoszlav Homenko több szempontra hívta fel a figyelmet a péceli Békemenet nyomán, ezek közül mi csak négyet emelnénk ki:

  • Orbán Viktor retorikai képességei.
  • Orbán Viktor és a Fidesz–KDNP támogatói bázisának mérete.
  • A Fidesz–KDNP szavazóinak tapasztalható jóindulata.
  • Az Orbán Viktor vezette nemzeti kormány képes felmutatni eredményeket és jóléti intézkedéseket.

Először is Orbán nagyon erős szónok – hívta fel a figyelmet Homenko, majd úgy folytatta:

„Ne higgyenek azoknak, akik azt mondják, hogy a hatalomban töltött évei alatt elvesztette a kapcsolatát a valósággal, és utcai tribünból kabinetpolitikus lett”

– hangoztatta Szvjatoszlav Homenko. Elmondása szerint még magyarul sem kell tudni ahhoz, hogy észrevegyük, hogyan tartja fenn a tömeg figyelmét, hogyan játszik a hangja színével.

„Elmond egy viccet, és mosolyra fakasztja a zsúfolt teret, de néhány másodperc múlva szó szerint bestiális üvöltésre vált, amelyben ki lehet venni az »Ukrajna«, »Kijev«, „Zelenszkij”, »Brüsszel« szavakat”

– emelte ki a BBC riportere. „És az emberek befogadják ezt, ez szabad szemmel is látható” – tette hozzá. A miniszterelnöki beszéddel Homenko egy másik szempontra is felhívta a figyelmet. Szerinte

Orbán Viktor beszéde nem egy vesztésre álló ember beszéde volt”.

Szerinte bár nem beszélt úgy, mint aki örömében a kalapját dobálja, mégsem tartalmazott útmutatást a támogatók számára arra az esetre, mit tegyenek akkor, ha a választási eredmények csalódást okoznának a Fidesznek. Homenko szerint az, hogy a háborús évek nyomása ellenére még mindig ilyen sokan támogatják a miniszterelnököt annak tudható be, hogy a kormány így is tudott szemmel látható gazdasági eredményeket felmutatni az elmúlt évek során, a BBC riportere ezek közül a következőket emelte ki:

  • A rezsicsökkentés intézményének fenntartása és védelme.
  • Az édesanyák adómentessége.
  • A 13. és 14. havi nyugdíjak.
  • A benzinre és a gázolajra bevezetett védett árak.
  • A fiatalok számára kedvező adórendszer.

Homenko szerint a Fidesz–KDNP szövetségnek és személy szerint Orbán Viktornak valóban hatalmas támogatói bázisa van, a BBC tudósítója szerint ez szemmel láthatóan érezhető egy olyan, Budapest melletti agglomerációs település főterén is, mint a Pest vármegyei Pécel. Kiemelte: Pécel főtere annyira tele volt emberekkel, hogy lehetetlen volt a színpadhoz férni rendesen.

„És nem sokkal a gyűlés kezdete előtt egy kilométeres körzeten belül elképzelhetetlen volt leparkolni a helyszín közelében, az útpadkák mind tele voltak magánautókkal, amelyekkel az emberek Orbánt jöttek hallgatni ”

– emelte ki. Orbán Viktor szavazóival kapcsolatban a BBC riportere arra hívta fel a figyelmet, hogy

túlnyomórészt jó, kedves, együttérző emberek”.

Elmondása szerint „nagyon sajnálják, hogy háború van Ukrajnában, hogy emberek halnak meg ott”, azonban tisztában vannak azzal is, hogy Volodimir Zelenszkij kormánya milyen nyomást akar helyezni Magyarországra és a nemzeti kormányra a választások előtt, ezért ellenérzésekkel is viseltetnek Kijev politikájával szemben.

Igen, a domináns érzet itt az, hogy nem akarják, hogy a háború elérje Magyarországot. Ideális esetben a háborúnak véget kellene érnie. Az, hogy a háború nem áll meg, természetesen Zelenszkij miatt van, aki persze a pénzt ellopja. Hiszen mindenki tudja, hogy hatalmas korrupció van Ukrajnában” – összegezte a péceli fórum résztvevőinek véleményét a BBC tudósítója.

A tiszások ukránbarát kormányt akarnak, ami tönkretenné Magyarországot, a gyerekek és unokák jövője forog kockán

– jelentette ki a miniszterelnök, a Fidesz elnöke szombaton Pécelen, a kormánypártok választási nagygyűlésén, ahogy erről beszámoltunk a hirado.hu oldalán. Orbán Viktor kifejtette: az, hogy beengedjük az ukránokat az Európai Unióba, nem a magyarok érdeke,

„mert azonnal tönkreteszik a mezőgazdaságot, mert elviszik a pénzünket és behozzák a háborút”.

Orbán Viktor kitért arra, ezen a választáson nem egyszerűen kétharmadra lesz szükségük, hanem hárommillió magyar ember egybehangzó akarata kell ahhoz, hogy a következő négy évben is kívül tudják tartani Magyarországot a háborún.

Kiemelt kép: Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke (j2) országjárásának péceli állomásán, a Kossuth téren 2026. március 28-án. Mellette Szűcs Lajos, a Fidesz országgyűlési képviselője, a Fidesz-KDNP képviselőjelöltje (j), Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter (j3) és Katus Norbert (b), a Fidesz–KDNP országgyűlési képviselőjelöltje (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály/Kaiser Ákos)

Kell még valamit mondanom, Ildikó? podcast

Ajánljuk még