Zárt ajtók mögött tárgyalt hétfőn a parlament nemzetbiztonsági bizottsága, az ülés után pedig Kocsis Máté frakcióvezető számolt be az új fejleményekről. A Fidesz politikusa emlékeztetett:
korábban már három ukrán személy – Juroj Kenicsi, Dmitro Kisfalusi és Szerhij Alekszandrov – neve is napvilágot látott, őket kiutasították az országból.
A szolgálatok azóta fokozottan vizsgálják az érintettek kapcsolati hálóit – írta kocsis Máté sajtótájékoztatója utána a Mandiner.
Ezúttal Ceber Roland és Holló István került a figyelem középpontjába. Kocsis Máté szerint Ceber egykori kettős állampolgár volt, aki 2017-ben mondott le magyar állampolgárságáról, valószínűleg ukrán politikai törekvései miatt.
„Ceber tehát az ukrán hírszerző szolgálat illegális tisztje, aki hosszú ideje aktívan épít kapcsolatot a hazai ellenzék tagjaival – több vezető politikussal és parlamenti párt vezető tisztségviselőjével is találkozott” – fogalmazott a frakcióvezető.
Ceber megfigyelése régóta zajlik, és információk szerint kapcsolatban állt nemcsak politikai, hanem hadiipari szereplőkkel is. Ez vezetett oda, hogy ellene beutazási és tartózkodási tilalmat rendeltek el Magyarországon.
A legfrissebb név azonban Holló Istváné. Vele kapcsolatban a frakcióvezető elmondta: a férfit – aki bár magyaros nevet visel, ukrán állampolgár, és sosem volt magyar állampolgársága – már hosszú ideje figyeli a magyar elhárítás. A TEK közreműködésével előzetes letartóztatásba helyezték, ellene a Nemzeti Nyomozóiroda folytat nyomozást kémkedés gyanúja miatt.
„A férfit a TEK közreműködésével a magyarországi idegenrendészet előzetes letartóztatásba helyezte, azonban vele szemben már kémkedés gyanújának bűntette miatt a Nemzeti Nyomozóiroda folytat eljárást” – jelentette ki Kocsis.
Az eddigi adatok szerint Holló az ukrán katonai hírszerzéssel együttműködve próbálta feltérképezni a magyar haderő és energetikai szektor részleteit. Kapcsolati hálójában nemcsak külföldi, de hazai katonai és ipari szereplők is feltűnnek.
„Holló István ténykedése során közvetlenül tartott kapcsolatot a honvédelmi terület egykori magas rangú vezetőjével, akivel a magyarországi hadiiparral és a honvédség hadi készleteivel kapcsolatban folytatott egyeztetéseket, mindezt szoros összefüggésben tette az ukrán fegyver- és lőszerigényekkel” – mondta Kocsis, majd hozzátette: a férfi politikai körökben is aktív kapcsolatokat épített ki.
A frakcióvezető végül hangsúlyozta: a magyar szolgálatok tovább folytatják a vizsgálatokat, és minden olyan szereplőt figyelnek, aki külföldi érdekeket szolgálva veszélyeztetheti Magyarország nemzetbiztonságát.