Meghallgatta kedden a parlament igazságügyi bizottsága Polt Pétert és Hende Csabát – akiket a Fidesz-frakció javasolt alkotmánybíráknak – és megszavazták az alkalmasságukat, a bizottság jelölte őket az Ab tagjának. Megválasztásukkal a 15 fős Ab-nek 14 tagja lesz. A mandátumuk 12 évre szól.
Időközben
Polt Péter lemondott a legfőbb ügyészi tisztségről.
Sulyok Tamás köztársasági elnök Nagy Gábor Bálintot, a Legfőbb Ügyészségre beosztott főosztályvezető ügyészt jelölte legfőbb ügyésznek. A mandátuma kilenc évre szól.
Kapcsolódó tartalom
Kedden lesz a szavazás az alkotmánybírókról
Az Országgyűlés május 20-án titkosan szavaz a két új alkotmánybíró személyéről. Az Alkotmánybíróságnak jelenleg tizenkét tagja van, és Juhász Imre elnök április 3-i távozása óta Horváth Attila elnökhelyettes gyakorolja az elnök jogkörét. Vagyis a két új alkotmánybíró megválasztásával egy szék üresen marad a Donáti utcai ovális asztal mellett.
A Portfolio szerint a Fidesz–KDNP Polt Pétert és Hende Csabát, valamint Varga Zs. Andrást, a Kúria jelenlegi elnökét jelölte – utóbbi személyéről azonban a bizottság most nem döntött. Az Index szerint pedig
Varga Zs. András esetleges alkotmánybírói jelölése most még jogszabályi akadályba ütközne.
Az alkotmánybírósági törvény ugyanis leszögezi, hogy az Alkotmánybíróság tagjának megbízatási ideje tizenkét év. Az Alkotmánybíróság tagja nem választható újra.
A hírportál felidézte, hogy Varga Zs. András 2020. október 16-i hatállyal mondott le alkotmánybírói tagságáról, mert időközben Áder János államfő a Kúria elnöki tisztségére jelölte. Nem önhibájából szűnt meg a tagsága, hanem új közmegbízatása miatt mondott le mandátumáról, amelyből amúgy – mivel 2014 szeptemberében lett alkotmánybíró – éppen hat év maradt kitöltetlenül. Az Index által megkérdezett alkotmányjogász szerint ez a helyzet csak törvénymódosítással orvosolható.
Polt Péter lemondott, de utóbb kiderült: nem azonnal
Polt Péter legfőbb ügyész május 14-én nem azonnali, hanem csaknem négy héttel későbbi, június 9-i hatállyal adta be lemondását a köztársasági elnöknek – írta az Index, idézve az ügyészség utóbb, csütörtökön megjelent közleményét.
Az Index értesülése szerint a június 9-i lemondás hátterében az áll, hogy hamarosan
Budapestre látogatnak az Európai Unió legfőbb ügyészei.
A tagállamok Legfelsőbb Bíróságai mellett működő ügyészségek vagy azonos jogállású intézmények hálózata (Nadal Network) a magyar fővárosban tartja május 21. és 23. között a tizenhatodik közgyűlését. A Luxemburgban rendezett múlt évi összejövetelen Polt Péter vette át a hálózat elnöki tisztségét, miután korábban egyhangúlag elnöknek választották. Polt Péter emellett szeretne még részt venni az idei ügyészek napját (június 10.) megelőző hivatalos eseményeken is.
Kiemelt kép: Polt Péter legfőbb ügyész azonnali kérdésre válaszol az Országgyűlés plenáris ülésén 2025. április 28-án. (Fotó: MTI/Illyés Tibor)