Újabb fejlemény a zuglói parkolási botrányban: mindent tagadnak a többszáz milliós kenőpénz elfogadásával vádolt szocialisták

| Szerző: Juhári Andrea
A vádirat szerint Horváth Csaba és Tóth Csaba 2017 és 2019 között 250 millió forint vesztegetési pénzt vett át Fuzik Zsolttól, a SIS Parking Kft. lobbistájától.

Horváth Csaba vallomásával folytatódott a zuglói parkolási botrány tárgyalása a Fővárosi Törvényszéken a vádlottak csak a bíró és védőik kérdésére feleltek – számolt be az Index.hu.

Papp Gábor, Horváth Csaba védője megjegyezte, hogy ügyfele 2010-ben ugyan hivatalos személy volt, de a zuglói parkolást nem érintette a tevékenysége.

Horváth Csaba nem ismerte be a bűnösségét.

A személyi körülményeiről szólva elmondta, hogy egy ingatlanfejlesztő cégnél dolgozik igazgatóként. Több ingatlana is van, köztük telkek és lakások, amelyeket még a politikai pályafutása előtt szerzett. Az egykori politikus hangsúlyozta, az ő önkormányzata volt a harmadik legátláthatóbb az országban a Transparency International szerint.

Állítása szerint Fuzik Zsolttal 2016-ban találkozott egy baráti szülinapozás alatt. Ekkor derült ki számára, hogy Fuziknak köze volt egy 2010 előtti BKV-s botrányhoz, de a férfi állította, hogy felmentették. Később többször is találkoztak. Horváth bevallása szerint Fuzikra informátorként tekintett, hogy segítse a főpolgármester-jelölti kampányát, de a férfi soha nem kért tőle semmit.

Az egységes parkolási rendszer témája érdekelte Horváth Csabát mint megoldandó probléma, Fuziknak lett is volna rá javaslata, de a szükséges dokumentumokat soha nem kapta meg a politikus.

Több találkozójukra is elkísérte a másodrendű Tóth Csaba,

ha olyan téma volt, amely őt is érinthette, de Horváth szerint közel sem volt annyi találkozójuk hármasban, mint amennyi az iratokban olvasható.

Tóth Csaba már nyugdíjas, az egykori MSZP-s országgyűlési képviselő sem ismeri el a bűnösségét. Úgy véli, minden bizonyíték őt igazolja, egyedül Fuzik Zsolt vallomása terheli őt bűncselekmény elkövetésével.

Tóth Csaba hangsúlyozta, hogy képtelenség lett volna számára országgyűlési képviselőként belefolyni az önkormányzat működésébe, döntéseibe. Kiemelte, hogy  Fuzik Zsolttal nem volt bizalmi kapcsolatban. Kijelentette továbbá, hogy nem kapott soha pénzt, és nem is ígért semmit Fuzik Zsoltnak. A vádirat szerint

Horváth Csaba és Tóth Csaba 2017 és 2019 között 250 millió forint vesztegetési pénzt vett át Fuzik Zsolttól, a SIS Parking Kft. lobbistájától

azért, hogy a cég nyerje el a zuglói parkolás üzemeltetését, illetve egy alvállalkozó a parkolóautomaták beszerzését. Jelen Tamás pedig 8 millió forintot kapott azért, hogy ne akadályozza a közbeszerzési eljárást és a szerződés megkötését. B. Lászlót azzal vádolja az ügyészség, hogy havi 4 millió forintot kapott 2017 és 2020 között azért, hogy a SIS Parking nyerje el az újbudai parkolás üzemeltetésére kiírt közbeszerzési eljárást, illetve működtesse a rendszert. Baja Ferenc ellen az a vád, hogy 2019-ben 30 millió forintot kért és kapott a SYS IT Services Kft.-től azért, hogy a főpolgármester informatikai főtanácsadójaként ne akadályozza, hogy keretszerződés jöjjön létre a BKV és a SYS Services Kft. között a közlekedési vállalat informatikai rendszerének üzemeltetésére.

Erről tudomást szerzett Molnár Zsolt is, aki 40 millió forintot kért és kapott befolyása érvényesítésének érdekében Baja Ferencen keresztül a cégtől, aki ezt követően újabb összegeket vett át a társaságtól.

Az ügyészség az előkészítő ülésen a vádban foglaltak beismerése esetén

Horváth Csabára és Tóth Csabára 6 év börtönt és 5 millió forintos pénzbüntetést kért.

Jelen Tamás esetében 4 év börtönt és 30 millió forint pénzbüntetést indítványozott, B. Lászlóra vonatkozólag pedig 6 év börtön- és 50 millió forint pénzbüntetés kiszabását kérte. Baja Ferencet 4 évre zárná börtönbe az ügyészség, és 15 millió forintra büntetné, Molnár Zsoltra pedig két év börtönbüntetés és 25 millió forint pénzbüntetés megállapítását kérte az ügyész. Sz. Zoltánt illetően az ügyészség egy korábban megkötött alkura hivatkozva mértékes indítványként másfél év szabadságvesztést kért, amit határozott időre felfüggesztene, és még 30 millió forintnyi pénzbüntetést is ki kellene fizetnie. Az egyezséget a bíró hagyta volna jóvá, azonban a vádlott nem ismerte el a bűnösségét.

Ahogy arról a hirado.hu is beszámolt, Bolla Tibort hétfőn felmentette Karácsony Gergely, miután kiderült, hogy a vezérigazgató szoros kapcsolatot ápolt a BKV-ba beépült bűnszervezet vezetőjével, Fuzik Zsolttal.

Molnár Zsolt, az MSZP pártigazgatójának 2022-es vallomása szerint Fuzik Zsolt, a SIS Parking Kft. egyik vezetője legalább 250 millió forintot adott át Tóth Csabának. Horváth Csaba az előkészítő ülésen visszautasította és koncepciósnak nevezte a vádakat, amely egy olyan személy, Fuzik Zsolt vallomásán alapul, akit súlyos, akár 20 éves szabadságvesztés is fenyeget.

Baja Ferenc azt mondta, olyasmivel vádolják, amit nem tett meg. Molnár Zsolt is tagadta a vádakat és azt kérte, vessék alá poligráfos vizsgálatnak.

Kiemelt kép: (Fotó: Horváth Csaba szocialista önkormányzati képviselő, későbbi polgármester az ellene és hat társa ellen üzletszerűen elkövetett vesztegetés és befolyással üzérkedés vádjával, a zuglói parkolás üzemeltetésére kiírt közbeszerzési eljárással kapcsolatosan indult büntetőeljárás előkészítő ülésén a Fővárosi Törvényszéken 2025. január 7-én. (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)

 

Ajánljuk még