Zárt ülés keretein belül egyeztet szerdán a parlament nemzetbiztonsági bizottsága – derült ki az Országgyűlés honlapján közzétett meghívóból. Az ismertető szerint a tíz órakor kezdődő megbeszélésen az aktuális nemzetbiztonsági kérdésekről tartanak tájékoztatót, de várhatóan Ruszin-Szendi Romulusz ukránbarát kijelentései is szóba kerülnek.
Mint írtuk, már korábban is felterjesztették a bizottság elé a Magyar Honvédség korábbi vezérkari főnökének ukránpárti és háborúpárti megnyilvánulásait tartalmazó jelentést. A Honvédelmi Minisztérium tájékoztatása szerint a volt altábornagy magatartása eltért a magyar kormány hivatalos, békepárti álláspontjától, ezért a tárca vizsgálatot indított, amelyet már le is zártak.
A vizsgálat megállapításai szerint Ruszin-Szendi Romulusz a háború kezdete óta négy NATO-ülésen is következetesen Ukrajnát támogató kijelentéseket tett, miközben a magyar kormány álláspontját – beleértve a fegyverszállítások elutasítását és a mielőbbi béketárgyalások szorgalmazását – nem képviselte megfelelően. A Honvédelmi Minisztérium közlése szerint egyes hivatalos jelentésekben olyan állítások is szerepeltek, amelyek Ruszin-Szendi Romulusz részéről el sem hangzottak.
A volt vezérkari főnök felszólalásait a NATO fórumain többször a „Szlava Ukrajini” (Dicsőség Ukrajnának) köszöntéssel zárta, amely a kormányzati értelmezés szerint nem fér össze Magyarország semleges és békepárti külpolitikai irányvonalával.
A Honvédelmi Minisztérium szerint Ruszin-Szendi Romulusz kommunikációja bizalmi válságot idézhetett elő a NATO-n belül, és nemzetbiztonsági érdekeket is sérthetett.
A Fidesz az ügy kirobbanását követően közölte, hogy a nemzetbiztonsági bizottságban vizsgálatot kezdeményeznek az ügyben. Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője szerint elfogadhatatlan, hogy egy felelős katonai vezető külföldön más álláspontot képviseljen, mint amit a magyar kormány itthon képvisel. Mint fogalmazott: „Felelős honvédségi vezető pozícióban a nemzeti állásponttól eltérőt képviselni kiemelten kockázatos és megengedhetetlen.”
Kapcsolódó tartalom
A Fidesz vizsgálatot kezdeményez a nemzetbiztonsági bizottságban Ruszin-Szendi Romulusz miatt, jelentette ki Kocsis Máté
Orbán Viktor: Ukránpárti vezetőnek semmi keresnivalója a magyar hadsereg élén. Nekünk Magyarország az első!
Kocsis Máté egyúttal éles kritikát is megfogalmazott a korábbi vezérkari főnökkel és annak feltételezett politikai szándékaival kapcsolatban: „A zsírleszívásával ismertté vált, sértett tábornok kiválóan illeszkedik a Tisza Párthoz: hazudnak itthon, hajbókolnak külföldön – ez az ő politikájuk. Nekünk nemzeti politika, szuverenitásunk védelme és béke kell, nekik csak zsíros pozíció. Szégyen. Csak Magyarország érdeke számít!”
A Honvédelmi Minisztérium azt is jelezte: amennyiben a nemzetbiztonsági bizottság is támogatja, készek nyilvánosságra hozni a Ruszin-Szendi Romuluszra vonatkozó teljes jelentést.
Gyanús ukrán kapcsolatok a Tisza Párt körül
A hirado.hu írta meg elsőként, hogy Ruszin-Szendi Romulusz a Tisza Párt honvédelemért felelős szakpolitikusa lesz. Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője korábban úgy fogalmazott, hogy fennáll a gyanúja, hogy a Magyar Honvédség korábbi vezérkari főnöke „be van ütve az ukránokhoz”, és ukrán titkosszolgálati kapcsolatai vannak. Mint mondta: „Nyilvánvalóvá vált, hogy az ukrán titkosszolgálat (SZBU) összejátszik a Tisza Párttal.”
Ruszin-Szendi Romulusz egy korábbi hangfelvételen azzal is kérkedett, hogy megvannak még neki a fontos ukrán kapcsolatok.

Ukrajna múlt pénteken azt állította, hogy elfogtak két magyar kémet Kárpátalján, amire válaszul Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kiutasított két olyan ukrán diplomatát, akik állítása szerint diplomáciai fedésben kémtevékenységet folytattak Magyarországon. Válaszul az ukrán külügy is kiutasított két magyar diplomatát Kijevből. A Terrorelhárítási Központ (TEK) közben egy látványos budapesti elfogást is bemutatott, amelyen egy ukrán kém látható.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint új lendületet vett a Magyarországgal szembeni lejárató kampány Ukrajnában, amely azóta zajlik, hogy kitört a háború. A magyar kormány világossá tette, hogy nem küld fegyvereket és pénzt, illetve nem számolja fel az energetikai együttműködést Oroszországgal.
Orbán Viktor: Zelenszkij megfenyegetett bennünket
Nemrég az ukrán elnök Orbán Viktor kormányfőt is bírálta, és nemtetszését fejezte ki, amiért a kormány elindította a Voks 2025 országos véleménynyilvánító szavazást. A kérdőív célja, hogy a magyar emberek elmondhassák véleményüket Ukrajna európai uniós csatlakozásáról. Volodimir Zelenszkij úgy fogalmazott Orbán Viktor nagyon veszélyes dolgokat tesz, és szerinte belerángatja Ukrajnát a magyarországi választásokba.
Kapcsolódó tartalom
„Orbán ellenzéke egyébként nyílt közvélemény-kutatást készített minden magyar számára. A válaszadók 70 százaléka Ukrajna uniós csatlakozása mellett van. Vagyis a magyarországi emberek mellettünk vannak. Önök is tudhatják, hogy előkészített egy felmérést – az ottani emberek állítólag ellene vannak” – jelentette ki Zelenszkij.
Az ellenzékhez közel álló intézetek több ilyen felmérést is végeztek az utóbbi hetekben, de 70 százalékos Ukrajna-pártiságot még ezek közül a mérések közül sem mutatott ki egyik se. De például a Magyar Péterék által indított Nemzet hangja nevű szavazásán is csak 58 százalék támogatta Ukrajna csatlakozását, miközben a kormánypártok oldalán elég egyértelműen ellenzik az ukrán csatlakozást.
Orbán Viktor miniszterelnök a parlamentben reagált az ukrán elnök kijelentésére.
„Én is kihallottam az ukrán elnök szavaiból a fenyegetést. Fenyegetett, megfenyegetett bennünket”
– jelentette ki a miniszterelnök.
Hozzátette, hogy szavait a nemzetközi politikai életben primer fenyegetésként lehet csak értelmezni és a magyarokat nem lehet megfenyegetni. Úgy véli, hogy Magyarország ezt nem fogadhatja el, ezért vállalnia kell a nyílt konfliktust, még úgy is, hogy ennek következményei lesznek.
A kormányfő szerint pontosan tudják, hogy Zelenszkij megállapodott Brüsszellel a gyorsított tagságról 2030-ig. „Azt is világosan megmondta, hogy neki vannak szövetségesei Magyarországon. Vegyük komolyan. Ez így van. Ne kerteljen, ne legyen kétségünk. Zelenszkij ukránbarát kormányt akar Magyarországon. Akik Brüsszel ügynökei, azok egyben Zelenszkij barátai. Így áll a helyzet. Beszéljünk egyenesen” – fogalmazott Orbán Viktor.
Hangsúlyozta, hogy soha nem fordulhat elő olyan helyzet, amikor Kijev vagy Brüsszel diktálja, miként éljenek a magyarok az Európai Unió alapszerződése által biztosított jogaikkal. Ezekről a kérdésekről nem külföldön, hanem itt, Magyarországon, a magyarok döntenek.
Kiemelt kép: Ruszin-Szendi Romulusz (Fotó: MTI/Ujvári Sándor)