Jelentős vagyonon és közös tartozáson is osztozik Dobrev Klára és Gyurcsány Ferenc

| Szerző: Fügedi Anett
Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára válása nemcsak érzelmi, hanem komoly vagyoni kérdéseket is felvet. A több évtizedes házasság alatt felépített életük ingatlanokat, céges részesedéseket, valamint jelentős pénzügyi kötelezettségeket is magában foglal.

Meglepte a közéletet néhány napja Dobrev Klára bejelentése, hogy Gyurcsány Ferenc visszavonul a közélettől, és hogy elválnak. A közlés nem csak politikai szempontból volt jelentős, hiszen sokan úgy sejtik, hogy magánéleti válságuk állhat a döntés hátterében. A közel három évtizede együtt élő házaspár válásának híre sokakat meglepett.

Egy házasság felbontása sosem könnyű – különösen nem akkor, ha hosszú éveken át egy párként, sőt politikai szövetségesként is együtt építették közös életüket. Gyurcsány és Dobrev kapcsolata sokak szemében nemcsak házasság, hanem politikai partneri viszony is volt, amely most véget érhet.

Mi történhet most?

A válás nemcsak érzelmi, de vagyoni kérdéseket is felvet. Bár Dobrev Klára vagyonnyilatkozata nem áll rendelkezésre, azonban Gyurcsány Ferenc erre vonatkozó dokumentumai, melyek elérhetők a parlament oldalán, arról tanúskodnak, hogy a pár válása során több jelentős értékű ingatlan, pénzügyi eszköz és cég sorsa is eldőlhet.

A politikus 2024-es vagyonnyilatkozata szerint három ingatlanban van tulajdonrésze:

  • Pápai lakás: ez az 50 négyzetméteres lakás, amelyet Gyurcsány Ferenc 1995-ben vásárolt, és amely a kizárólagos tulajdonában van.

  • Kötcsei családi ház: a 267 négyzetméteres ház, melyet 2009-ben vettek, közös tulajdonban van.

  • Budai lakás: ez a 161 négyzetméteres lakás a II. kerületben található, amelyet 2021-ben vásároltak, és szintén közös tulajdon.

Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció (DK) lemondott elnöke és felesége, Dobrev Klára (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)

A házaspár pénzügyi kapcsolatai is összetettek:

  • Kölcsön családtagnak: a pár 210,36 millió forintot adott kölcsön fele-fele arányban egy családtagnak lakásvásárlás céljából.

  • Kötcsei ház hitele: az ingatlan megvásárlásához közösen vettek fel 55,59 millió forintos hitelt.

Céges érdekeltségek

Az Altus Portfólió Kft., amely korábban az Altus Befektetési Zrt. beolvadásával jött létre, szintén a válás tárgyát képezheti. A cég többségi tulajdonosa Gyurcsány Ferenc, míg Dobrev Klára részesedése elenyésző. A vállalat ügyvezetője a házaspár középső fia. Bár a cég az utóbbi években veszteséges volt, értéke és jövője továbbra is fontos kérdés a válás során.

Egy ilyen volumenű válás akár hónapokig elhúzódhat, főleg ha közös céges érdekek és ingatlanok is szóba kerülnek. A pár egyelőre nem nyilatkozott a részletekről, de információink szerint a válás békés úton zajlik, és mindkét fél a méltóságteljes megoldásra törekszik, azonban erről vélhetően nem fognak nyilatkozni.

„A válásról a továbbiakban egyikünk sem fog nyilvánosan beszélni, ez a legbelsőbb magánügyünk” – írták közleményükben, így a válás és a vagyonmegosztás részletei a nyilvános dokumentumokból lesz csak tudható.

Mi lesz a DK-val?

Gyurcsány Ferenc teljes visszavonulása a közélettől – beleértve a DK elnöki posztját, országgyűlési képviselői és frakcióvezetői tisztségeit – komoly változásokat hoz a párt életében. A Demokratikus Koalíció vezetése már megkezdte a tisztújítási folyamatot, és várhatóan Dobrev Klára veszi át a pártelnöki posztot. Bár elméletileg más jelöltek is indulhatnak, a párt ügyvezető alelnöke, Molnár Csaba szerint Dobrev Klára rendelkezik a szükséges támogatással a párton belül.

Dobrev Klára a közösségi médiában is megerősítette elkötelezettségét:

„Készen állok! Együtt új korszakot nyitunk.”

Hangsúlyozta, hogy a változás nemcsak személyes, hanem politikai is, és célja egy igazságosabb, figyelmesebb baloldal megteremtése.

A pártvezetés tervei szerint a tisztújítás június 1-jéig lezárul, és Dobrev Klára veszi át a pártelnöki és frakcióvezetői feladatokat is. Emellett bejelentette, hogy a 2026-os választásokon az Európai Parlament helyett az Országgyűlésben kívánja folytatni politikai munkáját.

Sokan úgy értelmezik Gyurcsány Ferenc visszavonulását, hogy azzal nem csupán saját politikai korszakának vetett véget, hanem tudatosan utat nyitott Dobrev Klára előtt a Demokratikus Koalícióban. Bár a válás személyes döntés, politikai szempontból is erős üzenet:

Gyurcsány háttérbe vonul, hogy volt felesége önálló politikai szerepben, saját jogán építhesse tovább a pártot és a saját pályáját.

Ez a gesztus, még ha kimondatlan is, sokak szerint stratégiai jelentőségű a DK jövője szempontjából.

Ajánljuk még