Bár a bejelentés elsőre áprilisi tréfának tűnt, az igazgatóság természetvédelmi őre a képek alapján gyorsan azonosította az állatokat: vörös rókakölykökről volt szó. Mivel ez a faj őshonos és a területen gyakori, az ügyet lezártnak tekintették.
Április 28-án azonban újabb megkeresés érkezett, ezúttal a városrész önkormányzati képviselőjétől, aki jelezte, hogy a környéken lakók aggódnak a vélt farkaskölykök miatt. Valaki még figyelemfelhívó kartonlapot is kihelyezett a tanösvény bejáratához, a kölykök védelmére.
Másnap, április 29-én a természetvédelmi őr ismét átvizsgálta a területet, megtalálta a kölyköket és kotorékukat is dokumentálta.
A megfigyelés megerősítette a korábbi határozást: valóban vörös rókakölykökről van szó, amelyek egy régi, kikövezett átereszben találtak menedéket.
Az áteresz bejárata mindössze 16 cm magas, amelyen sem farkas, sem aranysakál nem tudna közlekedni, és a felnőtt rókák is csak nehezen férnek be.
A környéken látott kölykökről így egyértelműen megállapítást nyert, hogy nem farkasok, hanem vörös rókák. Ennek fényében a természetvédelmi őr a „Rátóti farkasok” történetét – utalva a híres „Rátóti csikótojás” legendájára – a többi helyi monda közé sorolta.
Az eset tanulságának tekinthető az ellenőrizetlen közösségimédia-tartalmakra alapozott ismeretszerzés könnyen félreértésekhez, alaptalan riadalomhoz vagy szenzációhajhászáshoz vezethet. Ezúttal a „farkaskölykökről” szóló hír nem terjedt el a sajtóban, de a hasonló esetek megelőzése érdekében fontos a körültekintés.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság felhívja a figyelmet arra, hogy
a vörös róka Magyarországon elterjedt, vadászható vadfaj, amely általában nem szorul emberi segítségre, etetésre vagy mentésre.
Ugyanakkor a rókák több olyan betegséget hordozhatnak, amelyek veszélyesek lehetnek az emberre és a kutyákra is – például veszettség, galandféreg-fertőzés vagy rühesség. Ezért a természetjárók, különösen a kutyasétáltatók számára továbbra is fontos, hogy kerüljék a kölykökkel való közvetlen érintkezést.
Kiemelt kép: Rókakölyök (Fotó: Sinka Gábor/Balaton-felvidéki Nemzeti Park)