Az oklevelet Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára vette át Szabó Pétertől, a Budakeszi Vadaspark igazgatójától. Az eseményhez kapcsolódóan a Honvéd kadétprogramban részt vevő tanintézmények több mint félszáz diákjának rendhagyó bemutatót tartottak a vadasparkban.
Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára az eseményen azt mondta: tíz évvel ezelőtt kezdődött el a Magyar Honvédség nagyarányú fejlesztése, amelynek célja egy olyan ütőképes, modern, 21. századi high-tech haderő építése, amellyel „senki sem akarja összemérni az erejét”.

Kitért arra, hogy a haderőfejlesztés magába foglalja a fegyverek, fegyverrendszerek és haditechnikai eszközök beszerzését is.
A honvédség eszközeinek pedig egyik gerince a Lynx típusú páncélozott harcjármű, más néven a Hiúz,
ez a kapcsolja össze a mai eseményt a honvédelemmel.
Beszámolt arról is, hogy a honvédség most készül történetének legnagyobb Lynx hadgyakorlatára.
Az államtitkár felidézte, hogy két évvel ezelőtt két leopárdot fogadott örökbe a HM, utalva azokra a Leopard harckocsikra, amelyekkel szintén rendelkezik a honvédség. Vargha Tamás hangsúlyozta, hogy a jelképes örökbefogadás célja, hogy hidat képezzenek a társadalom és a katonák között, valamint felhívják a figyelmet a természetvédelem fontosságára.
A természet védelme és megőrzése a jövő generáció számára mindannyiunk feladata és felelőssége – emelte ki az eseményen Reinitz Gábor, a Pilisi Parkerdő Zrt. vezérigazgatója hozzátéve, hogy ebben a kihívásokkal teli világban csak akkor tudnak sikeresek lenni, ha feladatukat partnerségben végzik, amelyre jó példa ez az esemény is.
A Budakeszi Vadaspark igazgatója elmondta, hogy a vadasparkban hatvan faj kétszázötven egyedét mutatják be a látogatóknak, ezekre az állatokra úgy tekintenek, mint a fajuk nagyköveteire.
Ismertetése szerint
a hiúzok súlya 15–25 kilogramm, kiváló a látásuk és tökéletes a hallásuk, jól rejtőzködnek,
ezért nagyon nehéz őket megfigyelni. Jelezte, hogy a hiúzok az elmúlt harminc évben újra megjelentek Magyarországon, főként a Börzsönyben, az észak magyarországi erdőségekben.
Csabi, a kárpáti hiúz 2014-ben, Rita az északi hiúz, 2018-ban érkezett a vadasparkba. Ez idő alatt sokak kedvencévé váltak. A vadasparkban az állatok is tréningeznek, ezek célja a tanítás, az állatok mentális és fizikai fejlesztése – hangzott el. Az eseményen Burányi Virág, a vadaspark szakértője mutatta be a kárpáti hiúzzal folytatott munka eredményeit.
Kiemelt kép forrása: MTI/Vasvári Tamás