Húsvétvasárnap tüntetett a fű legalizálásért a Kétfarkú Kutya Párt Budapesten

| Szerző: Fügedi Anett
Április 20-ra időzítette marihuánalegalizálás-párti demonstrációját a Kétfarkú Kutyapárt. Miközben a párt a szabályozott fogyasztás mellett kampányol, a kormány zéró toleranciát hirdetett a droghasználattal szemben. A Drogkutató Intézet szerint a marihuána súlyos egészségügyi kockázatokat hordoz, különösen a fiatalok körében.

Húsvétvasárnap tartotta meg a „Million Marijuana March” elnevezésű demonstrációját a Kétfarkú Kutyapárt, amely a kannabisz legalizálása mellett kampányol.

A rendezvény idei időzítése különösen érzékeny, két szempontból is: bár április 20-án van a marihuána nem hivatalos világnapja, ez azonban idén egybeesik a a kereszténység legfontosabb ünnepével, másrészt Magyarországon egyre élesebb retorikával lép fel a kormány a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények ellen.

Orbán Viktor miniszterelnök februári évértékelő beszédében már figyelmeztetett: az olcsó, szintetikus szerek elárasztották az országot, és a helyzet aggasztó.

„Bármi áron meg kell fékeznünk ezt” – mondta, hozzátéve, hogy

a kábítószer-kereskedők nem érdemelnek sem kíméletet, sem kegyelmet.

A kormány február végén létrehozta a Kábítószer-ellenes Akciócsoportot, melynek élére Horváth Lászlót nevezték ki kormánybiztosként. Az akciócsoport célja: a drogkereskedelem felszámolása zéró toleranciával. Azóta több célzott akció, razzia és bűnügyi nyomozás is indult a drogterjesztők ellen.

Szakmai figyelmeztetés: a marihuána nem ártalmatlan

A Drogkutató Intézet legfrissebb állásfoglalása szerint a marihuána – szemben a gyakran hangoztatott „ártalmatlan természetes szer” narratívával – komoly egészségügyi és társadalmi kockázatot hordoz.

Hozzátették: rendkívül veszélyes az, amikor egy ilyen rendezvény közvetetten vagy közvetlenül relativizálja a kábítószer használatot, különösen, ha az
fiatalokat is megszólít.

„A marihuána is pszichoaktív szer, amely függőséget, mentális zavarokat, amotivációs szindrómát és akár kapudrog-hatást is okozhat. Különösen veszélyes serdülőkorban” – írta állásfoglalásában az intézet.

Mint írták, rendszeres használók közel harmada válik függővé, különösen, ha fiatal korban kezdik el a szert használni. A marihuána rontja a memóriát, csökkenti a motivációt, és egyes kutatások szerint kaput nyithat a keményebb szerekhez vezető úton is.

A kiemelt kép illusztráció.

Ajánljuk még