Washingtoni elvárások: vegyünk tőlük több gázt és fegyvert, ne legyen túl szoros a kapcsolat Pekinggel

| Szerző: Klusovszki Kíra
Washington három fő elvárással állt elő a magyar kormány felé: több amerikai gáz, több fegyvervásárlás, és kevesebb függés Kínától. A háttérben egy új gazdasági megállapodás is készül.

Az elmúlt hetekben két magas szintű amerikai delegáció is Budapestre látogatott, ahol egyértelmű üzeneteket fogalmaztak meg a magyar kormány irányával kapcsolatban;  vásároljanak amerikai cseppfolyósított földgázt (LNG), növeljék az amerikai fegyverbeszerzéseket, és lazítsanak a kínai gazdasági kapcsolatokon – közölte a Portfolio.

A tárgyalások egyik fő mozgatórugója egy készülő kétoldalú gazdasági együttműködési megállapodás,

amelyről Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója nemrég úgy nyilatkozott: „már a közeljövőben várhatóak hírek, amelyek körvonalazzák, hogy valóban grandiózusak ennek az alapjai”.

A Portfolio cikke szerint az amerikai fél egyértelműen jelezte, hogy azt szeretnék, ha Magyarország növelné az LNG-importot, akkor is, ha ezt a magyar kormány jelenleg logisztikai és költségproblémák miatt csak korlátozottan tudná vállalni.

Emellett az USA  fontosnak tartaná, hogy Budapest újabb amerikai fegyvereket vásároljon.

A kormány ezzel kapcsolatban a korábban, még 2020-ban megkötött NASAMS rakétarendszer-beszerzést említette.

A harmadik pont a magyar-kínai gazdasági kapcsolatok volt.

Az amerikai fél szerint túl szoros az együttműködés Pekinggel, különösen a technológiai és energetikai szektorban.

Erre reagálva a magyar kormány azzal érvelt: ha az EU–Kína kereskedelem egészét nézzük, a magyar részesedés mindössze 1,2%-ot tesz ki.

Robert Palladino, az Egyesült Államok budapesti ügyvivője egy nemrég tartott nyilvános eseményen energetikai együttműködést vázolt fel Magyarország számára. Kiemelte, hogy

az USA érdeklődik a Paksi Atomerőmű iránt, valamint kész nukleáris kis erőművek (SMR-technológia) szállítására is, ami kulcseleme lehet az ország energiabiztonságának.

Hozzátette, az LNG-vásárlás is „nagyon fontos az elnöknek, és Amerika kész a szállításra”.

A fegyvergyártásra vonatkozó magyar felvetés, miszerint amerikai befektetők telepíthetnének fegyvergyárat Magyarországra azonban egyelőre nem talált konkrét partnert Washingtonban. Ennek oka, hogy

az amerikai elnök gazdaságpolitikájának lényege az amerikai gyártás hazatelepítése, így a külpiaci beruházások nem élveznek prioritást.

Az amerikai aggodalmak ellenére a magyar kormány továbbra is erősen elkötelezett a kínai gazdasági kapcsolatok fejlesztése mellett. Információk szerint hamarosan újabb kínai nagyberuházások bejelentése várható, köztük egy potenciális Great Wall Motors autógyár Magyarországra települése.

Magyarország úgy véli, hogy a kínai beruházások a hazai ipar és munkaerőpiac szempontjából kulcsfontosságúak, így nem kívánja azokat visszafogni.

Kiemelt kép: Donald Trump amerikai elnök és Orbán Viktor miniszterelnök megbeszélése (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Ajánljuk még