Mint írtuk, hétfőn az Alaptörvény tizenötödik módosítása ellen szervezett újabb budapesti tiltakozó akciót a Momentum Mozgalom. Az ellenzéki párt 15 órától megpróbálta blokád alá venni a parlamentet, hogy a képviselők szavazásra való bejutását akadályozzák – bár csak egy kijáratot zártak le –, később pedig fel akartak menni a Sándor-palotához, de a rendőrök elzárták előlük a Lánchíd budai oldalát. A rendőrség mindeközben azt közölte, hogy a tüntetés erőszakossá vált, több személyt többszöri felszólítást követően testi kényszerrel távolítottak el a villamossínekről és a Parlament garázsbehajtójáról. Közleményükben azt is részletezték, hogy hány ember ellen kezdeményeztek eljárást.
Kapcsolódó tartalom
Sikertelen blokád és néhány beszéd után a tüntetők elfoglalták a Lánchidat, de a rendőrsorfalat nem törték át
Erőszakossá vált a tegnapi tüntetés a Kossuth téren – két rendőr megsérült
A parlamenti blokád délutánján nemcsak az Alaptörvény módosításáról döntöttek az Országházban, hanem arról is, hogy felfüggesztik hét képviselő mentelmi jogát. Mint az MTI országgyűlési krónikájában írták,
a parlamenti képviselők úgy határoztak, hogy a mentelmi bizottság ajánlásával ellentétben felfüggesztik hat momentumos képviselő – Bedő Dávid, Gelencsér Ferenc, Hajnal Miklós, Orosz Anna, Tompos Márton és Tóth Endre – mentelmi jogát.
A legfőbb ügyész szándékos rongálással elkövetett tulajdon elleni szabálysértés gyanúja miatt kezdeményezte az ellenzéki képviselők mentelmi jogának felfüggesztését. Mint felidézték: a Momentum országgyűlési képviselői 2023. augusztus 24-én reggel a miniszterelnöknek és hivatalának helyet adó Karmelita kolostor főbejáratához vezető bekötőúton a kordonokat rögzítő fém elemeket erővágókkal elvágták, majd a megbontott kordon elemeit a jelenlévő aktivistákkal a földre helyezték.
Hargitai János, a mentelmi bizottság KDNP-s elnöke azt mondta: a szabálysértési hatóság többször is megkereste a képviselőket, akik a megkeresésre nem reagáltak. Hozzátette, hogy a képviselők nem mondtak le a mentelmi jogukról, ezért fordult a legfőbb ügyész az Országgyűléshez Az elkövetési érték alig haladja meg a 25 ezer forintot – jegyezte meg. Közölte továbbá: közvádas ügyekben az a bizottság gyakorlata, hogy a mentelmi jog felfüggesztését javasolja, és ez az álláspont (mivel paritásos bizottságról van szó, amelynek 3 ellenzéki és 3 kormánypárti tagja van) nem kapott többséget. Ennek ellenére az Országgyűlés mind a hat képviselő esetében megszavazta a mentelmi jog felfüggesztését.
Nem sokkal később ugyanígy tettek Hadházy Ákos független országgyűlési képviselővel is.
Az ő esetében a Nyírbátori Járásbíróság egy rágalmazás és becsületsértés vétsége miatt indult magánvádas eljárásban kezdeményezte a mentelmi jog felfüggesztését. A feljelentő szerint a Hadházy Ákos nevét viselő Facebook-oldalon 2024. augusztus 12-én közzétett bejegyzésekben a valóságot nem fedő, rágalmazó és becsületsértő állításokat fogalmaztak meg a feljelentőt, valamint a térségben működő praxisközösséget illetően.
Hargitai János, a mentelmi bizottság elnöke azt mondta: a független képviselő a választást szerette volna befolyásolni, és rendkívül erőteljesen fogalmazott, de „ez nem a tények tekintetében mutatkozott meg”. Mivel magánvádas ügyről van szó, a mentelmi bizottság azt javasolta, hogy a képviselő mentelmi jogát ne függessze fel a parlament – tette hozzá.
Így reagáltak a képviselők a döntésre
„Megnyugtatok mindenkit: nem kell aggódni, a mentelmi jogom felfüggesztése szimpla kis kics*szés” – írta közösségi oldalán Hadházy Ákos, megjegyezve: biztos abban, hogy nem fogja elítélni a bíróság rágalmazás miatt, noha az országgyűlési döntés miatt néhányszor el kell utaznia majd a Nyírségbe.
„Az állampárt szavazataival felfüggesztették a mentelmi jogomat – öt momentumos képviselőtársammal együtt. Az indok: a rendszerrel szembeni ellenállásunk” – ezt már Bedő Dávid írta, majd – az újabb, keddre tervezett tüntetésükre utalva – hozzátette azt is: „Hajrá, csak így tovább! Minél jobban ütnek minket, annál erősebben fogunk ellenállni! Folytatjuk, hamarosan újra az utcán leszünk!”
Kiemelt kép: Hadházy Ákos független az Országgyűlés plenáris ülésén 2018. december 13-án. MTI/Soós Lajos.