Palackvadászok tartják rettegésben Terézváros lakóit: kapukat törnek be, zaklatják a járókelőket

| Szerző: Dóka Boglárka
Egyre súlyosbodó közbiztonsági problémáról számolt be egy kerületi lakó a hirado.hu-nak. A terézvárosi nő szerint a palackvisszaváltási rendszer árnyoldalaként megjelent, gyakran agresszíven viselkedő gyűjtők naponta dúlják fel a társasházak hulladékgyűjtőit, törik be a kapukat, és zaklatják a járókelőket.

Lapunkhoz egy terézvárosi lakó fordult aggályaival, aki szerint a palackvisszaváltási rendszer bevezetését követően egyre több, úgynevezett „palackvadász” tűnt fel a kerületben.

Ezek az emberek rendszeresen próbálnak erőszakkal bejutni társasházakba, hogy hozzáférjenek a kukákban elhelyezett visszaváltható italos palackokhoz.

A jelenség különösen súlyos a Podmaniczky utca környékén, ahol napi szinten fordulnak elő hasonló esetek. Egy április elején készült videófelvételen – melyet a hirado.hu-t felkereső lakó készített – jól látható, ahogy ismeretlenek berúgják egy társasház kapuját, majd akadálytalanul bejutnak az épületbe.

Olvasónk beszámolója szerint másnap egy háromfős banda portyázott végig az utcán, próbáltak minden kaput betörni, közben pedig a gyalogosokat is szidalmazták, zaklatták. A lakók attól tartanak, hogy a helyzet előbb-utóbb tragédiához vezet.

A videó készítője szerint csak idő kérdése, mikor történik komolyabb sérülés vagy akár haláleset, mert egy társasházi lakó épp rosszkor van rossz helyen, vagy a saját tulajdonát próbálja védeni.

A helyzet anyagi következményei is jelentősek. A rendszeres fizikai behatások miatt a társasházak bejárati rendszereiben – a mágneszárak, az elektromos kapunyitók, a kapuk– komoly károk keletkeznek. Egy-egy zár cseréje akár százezer forintba is kerülhet, emellett az elhagyott hulladék, kiborított kukák tartalma után keletkező rendetlenség is költséges takarítást igényel.

Az utcán is egyre több a konfliktus

A probléma nem korlátozódik a lakóházakra. Egyre gyakoribbak az utcai zaklatások is, több lakó arról számolt be, hogy

palackgyűjtők próbálták tőlük kicsikarni az éppen kézben tartott italos flakonokat, sokszor agresszív, fenyegető fellépéssel.

A városképet is rontja a folyamatosan jelen lévő, palackokkal teli zsákokat cipelő gyűjtők látványa, akik éjjel-nappal járják az utcákat.

A szemétszállítási napokon a helyzet tovább fokozódik. A házak elé kihelyezett kukákat már a békésebb gyűjtők is rendszeresen kiborogatják a palackok után kutatva. A szétszórt szemét gyakran az utcán, járdákon marad, rontva a közterületek állapotát.

Ezt mondta az önkormányzat és a rendőrség

A terézvárosi önkormányzat kérdésünkre elismerte, hogy komoly gondot okoz a visszaváltási rendszer jelenlegi működése. Mint közölték, a kerületben kevés visszaváltó automata üzemel, és ezek is gyakran hibásak, így sokaknak hosszasan kell boltról boltra járniuk a palackok visszaváltásához. Mint írták, a visszaváltóhelyek hiánya és túlterheltsége miatt a gyűjtők a közterületeken és a lakóépületeknél próbálják megszerezni a palackokat, ami súlyos közrendvédelmi és köztisztasági problémákat okoz.

Az önkormányzat ezért szigorította a kukakihelyezés szabályait: a tárolókat csak a szemétszállítás előtti nap este nyolctól lehet kihelyezni, és legkésőbb a szállítás napján délután egyig vissza kell vinni őket.

Viszont mint mondták, a rend fenntartása kihívást jelent: „Takarító cégünknek súlyos többletterhet okoz a folyamatos utcai takarítás, rendészeinknek pedig az állandó utcai ellenőrzés.”

Megkerestük a Budapesti Rendőr-főkapitányságot is, és a következő választ kaptuk: „Utoljára februárban kapott olyan jelzést a VI. Kerületi Rendőrkapitányság, mely szerint illetéktelen személyek mennek be társasházakba lopási szándékkal, gyakran a szemeteseket is felborítják visszaváltható palackokat keresve. A lakossági jelzésekre reagálva a VI. Kerületi Rendőrkapitányság nyomozói február 19-én elfogtak egy férfit, akivel szemben lopás bűntett kísérlete miatt indult eljárás.”

Mi lehet a megoldás?

A palackvisszaváltás környezetvédelmi szempontból indokolt, hosszú távon fenntarthatóbb megoldás. Az önkormányzat szerint azonban a rendszer hiányossága több problémát is a felszínre hozott, melyekre egyelőre szerintük nem sikerült megoldást találni, és a társadalmi következményeik miatt beavatkozást igényelnek.

A terézvárosi önkormányzat a rendőrségtől fokozott közterületi jelenlétet vár el, a Mohutól – a visszaváltási rendszer működtetőjétől – pedig hatékonyabb fellépést, különösen a visszaváltóhelyek kapacitásának bővítése terén.

A rendőrség mindeközben hangsúlyozta: amennyiben bárki zaklatást, gyanús viselkedést vagy bűncselekményre utaló tevékenységet tapasztal, azonnal hívja a 112-es segélyhívót, hogy a hatóságok időben intézkedhessenek.

Kiemelt kép: Kommunális és szelektív műanyag hulladékgyűjtő edények egy fővárosi lakóház kapualjában (Fotó: MTVA/Bizományosi: Róka László)

Ajánljuk még