Már a gyülekezési törvény elfogadásakor is erőszakosan lépett fel a baloldal: a Momentum képviselői füstbombákat gyújtottak a parlamentben. Bányai Gábor kormánypárti képviselő rosszul lett, és sürgős orvosi ellátásban kellett részesíteni. A törvény elfogadása után Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő és a Momentum három budapesti demonstrációt tartott. A legutóbbi alkalommal, április 1-jén az Erzsébet hídról indultak el a tüntetők, majd három másik átkelőt – a Margit hidat, a Szabadság hidat és a Petőfi hidat – is lezártak.
A rendőrség 58 ember ellen indított eljárást, többek között garázdaság és kábítószer birtoklása gyanúja miatt.
Bár egy friss felmérés szerint a magyarok döntő többsége ellenzi a Budapest Pride felvonulást, és az ahhoz kapcsolódó hídfoglaló tüntetéseket, utóbbit mégis ma rendezték meg negyedszer a Hadházy Ákos felszólítására a demonstrálók. A rendőrségnek kedd 17 órától szerda 22 óráig jelentették be a tüntetést, ám ezt a közlekedés rendjének sérelmére hivatkozva nem engedélyezték. Ide tartozik, hogy
a hirado.hu Messenger-hírcsatornájában szavazást indítottunk olvasóink körében, és az elsöprő többség arra szavazott, hogy a közlekedők joga előrébb való, mint a tüntetőké.
A rendőrség határozata szerint kedd 16 órától szerda hajnali 4 óráig biztosítják az Erzsébet hidat. A szervezők fellebbeztek a döntés ellen, de a Kúria hétfőn elutasította azt. Ennek megfelelően délután 4-kor lezárták az Erzsébet hidat, és megjelent az első néhány tüntető, élükön Hadházy Ákossal, bár a meghirdetett rendezvények csak 5 órakor kezdődtek el. A demonstráción az ismert transzvesztita, Lady Dömper, vagyis Petróczi Zoltán részt vett:
A híd felé tartó egyetemisták a Rákóczi út–Kossuth Lajos utca kereszteződésénél foglalták el az egész utat.

Az elmúlt hetekben tartott Pride-párti tüntetések miatt óriási dugó alakult ki Budapest belvárosában. Múlt héten az M1 Híradó arról számolt be, hogy a csúcsforgalom idejére időzített megmozdulás megbénította a főváros közlekedését. Ma sincs ez másként, az Erzsébet híd délután négykor történt lezárása után
nagyon gyorsan bedugultak a környező utak, de az egész Nagykörúton, a Petőfi hídon, a pesti és a budai rakpartokon is alig lehetett közlekedni.
Bár még a hivatalos program sem ért véget, de már 21 óra előtt oszlott a tömeg az Erzsébet hídon, ahol nagyjából 150 fő maradt. Körülbelül százan elindultak a Szabadság és a Petőfi híd felé, mindenhol rendőrsorfal várta őket.
A tüntetésekre Szentkirályi Alexandra közösségi oldalán reagált:
„Úgy tűnik, be kell rendezkednünk arra, hogy heti szinten megzavarják a budapestiek életét, azokét, akik hazafelé igyekeznek a munkából, a gyerekeikért mennének, vagy csak egyszerűen közlekedni szeretnének a városban, ahol élnek”
– írta a Fidesz–KDNP fővárosi frakcióvezetője.
A kormánypárti politikus szerint a fő közlekedési útvonalak és hidak lezárása csak arra jó, hogy borsot törjenek Budapest többségének orra alá.
Szerinte az emberek hergelése, hazajutásuk megnehezítése nem vezet sehova, és csak további indulatokat szít
– vélekedett, egyben arra kérte a tüntetés szervezőit, hogy legyenek felelősségteljesek, és ne mások kárára próbáljanak érvényt szerezni a saját álláspontjuknak.

A Századvég legfrissebb, keddi felmérése alapján a magyarok döntő többsége ellenzi a Budapest Pride felvonulást, és az ahhoz kapcsolódó hídfoglaló tüntetéseket. A közvélemény-kutatásban kiemelték, hogy
szakadék tátong a baloldali politikusok álláspontja és a lakosság többségének véleménye között.
A történtekre Orbán Viktor miniszterelnök múlt pénteken reagált a Kossuth Rádióban: a kormányfő szintén elfogadhatatlannak tartja, hogy egy hídfoglaló demonstráció tízezrek közlekedését nehezítse meg. „A közlekedés aránytalan sérelmére nem lehet gyülekezési jogot gyakorolni” – emelte ki a miniszterelnök, hozzátéve, hogy lesz egy újabb törvénymódosítás „a normális, békés, demonstrációkon részt venni nem akaró polgárok védelmében.”

A hídfoglalás veszélyeket is rejt: a mentőszolgálat arra figyelmeztet, hogy a dugókkal fenyegető blokád a mentőautók számára is leküzdhetetlen akadályt jelenthet.
„A főváros fontos közlekedési útvonalait, egyszerre több szomszédos hidat is érintő teljes blokád egyes esetekben viszont a mentőautók számára is leküzdhetetlen akadályt jelenthet”
– hangsúlyozták bejegyzésükben, majd arra kérték a demonstráció résztvevőit, hogy vegyék észre a mentőt, és biztosítsanak szabad utat a szirénázó egységeknek.
A tüntetés és a blokád alaposan megzavarta a Budapesten közlekedők életét, a megváltozott forgalmi rendről ebben a cikkünkben olvashat.
Kiemelt kép: Tüntető az Erzsébet hídon, 2025. április 8. (Fotó: Horváth Péter Gyula)