A veszprémi Szent Mihály-főszékesegyház káplánja, Kulcsár Dávid megdöbbenéssel fogadta a helyzetet, de végül úgy döntött, hogy elfogyasztja a szenteltvizet – számolt be róla oldalán a Magyar Nemzet.
„Teljes döbbenet, de nyilván nem volt kérdés, hogy melyik verzió lesz. Harmincnégy év alatt mondjuk még nem ittam szenteltvizet”
– írta egy azóta eltávolított bejegyzésében, hozzátéve, hogy az eset elgondolkodtató, hiszen Magyarország keresztény ország, ahol a vallásszabadság alapvető jog.
„Napról napra halljuk, hogy milyen borzalmas keresztényüldözés van a világban. Én ma a saját országom repülőterén, magyar állampolgárként lettem megsértve a vallásszabadságomban” – fogalmazott a káplán.
A reptér hivatalos közleményében kifejtette, hogy az összes utasra vonatkozó biztonsági előírásokat kell alkalmazniuk.
„Repülőterünkön a nemzetközi és a magyar előírásoknak megfelelően minden folyadék kötelező átvizsgáláson esik át, és amennyiben a folyadék nem felel meg a szigorú kritériumoknak, nem vihető be kézipoggyászban a repülőtér légi oldalára” – áll a Budapest Airport válaszában.
A közlemény szerint az Európai Unió hatályos rendelete, az (EU) 2015/1998, egyértelmű előírásokat tartalmaz a folyadékok szállítására vonatkozóan.
Eszerint kizárólag 100 milliliternél kisebb mennyiségű folyadék vihető fel kézipoggyászban,
amennyiben a biztonsági személyzet egyértelműen meg tudja állapítani a tároló méretét.
Néhány kivétel is létezik, például a repülőtéren vagy a gépen vásárolt, biztonsági zacskóba csomagolt folyadékok, valamint egészségügyi vagy speciális táplálkozási célokra szánt termékek, mint a bébiételek. Ha egy folyadék nem felel meg az előírásoknak, az utas eldöntheti, hogy feladott poggyászban szállítja, kidobja, vagy elfogyasztja azt.
A reptér álláspontja szerint ebben az esetben a kézipoggyászban való szállítás nem volt lehetséges, mivel „a szenteltvíztartó űrtartalma nem volt egyértelműen megállapítható, továbbá a szenteltvíz a fenti folyadékkategóriák egyikének sem felel meg.”

Hangsúlyozták továbbá, hogy „a repülőtér személyzete semmilyen körülmények között nem kényszerítette őt arra, hogy megigya a folyadékot.”
„A szenteltvíz elfogyasztása az utas saját döntése volt, miután mérlegelte az ismertetett lehetőségeket.”
A Budapest Airport végül kiemelte, hogy számukra az utasok és a légi közlekedés biztonsága kiemelt jelentőségű, ezért az előírások betartása minden esetben kötelező.